Dovoz a vývoz
.... chráníme naše území před zavlékáním nových chorob a škůdců rostlin

ÚKZÚZ provádí rostlinolékařskou (fytosanitární) certifikaci vývozu a rostlinolékařskou dovozní kontrolu 

Dovozní a vývozní  postupy se provádí pouze ve vztahu k obchodu s třetími zeměmi - tedy mimo členské země EU s a Švýcarska.

Dovozní kontrola se vztahuje ke zboží a certifikátům z třetích zemí a probíhá podle legislativy EU.

Vývozní certifikace z ČR se vztahuje k rostlinám vypěstovaným v ČR a probíhá podle požadavků legislativy cílové destinace. 

Pro rostliny vypěstované v ČR, které jsou předmětem obchodu mezi členskými státy EU s následným potenciálem k vývozu do třetích zemi se uplatňují pravidla pro předvývozní osvědčení. Ta slouží k vnitřní komunikaci mezi úřady států EU.

Rostliny, rostlinné produkty a ostatní zboží s rizikem přenosu karanténních škůdců v mezinárodním obchodu jsou předmětem úmluvy International Plant Protection Convention (IPPC). Postupy monitoringu území, přijímání opatření, vyhlašování požadavků, šetření zásilek a komunikace mezi fytosanitárními úřady jsou vymezeny mezinárodními standardy ISPM.

Rostlinolékařské osvědčení (Phytosanitary Certificate) je dle IPPC stanoveno jako standardizované sdělení úředního fytosanitárního orgánu vyvážející země úřednímu fytosanitárnímu orgánu dovážející země. Obsah rostlinolékařských osvědčení je tak omezen na informace původu a zdravotního stavu komodit/rostlin. Rostlinolékařská osvědčení se nevydávají na základě požadavků obchodníka ale podle oficiálních dovozních požadavků cílové země. Jiné informace tak nelze v rostlinolékařském osvědčení očekávat ani požadovat.

Novinky

Záchyt zásilky osiv z Číny pozitivně testované na ToBRFV a PSTVd

Záchyt zásilky osiv z Číny pozitivně testované na ToBRFV a PSTVd

17. 5. 2024
ÚKZÚZ v rámci provádění dovozní rostlinolékařské kontroly zachytil zásilku osiv původem z Číny, která byla pozitivně testovaná na výskyt Tomato brown rugose fruit virus a Potato spindle tuber viroid.
Nová povinnost uživatelů TRACES NT !

Nová povinnost uživatelů TRACES NT !

24. 4. 2024
TRACES NT zavádí pro zvýšenou bezpečnost dat dvoustupňový režim přihlašování uživatelů, podobně jako mají ostatní složky informačních systémů EU s přístupem spravovaným portálem EU Login.  Nový režim bude povinný od 11. června 2024, do kdy na něj musí přejít všichni uživatelé.
Vývoz surového dřeva (kulatiny) od 5. března 2024

Vývoz surového dřeva (kulatiny) od 5. března 2024

1. 3. 2024
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) sděluje nové podmínky vystavení rostlinolékařských dokladů - rostlinolékařských osvědčení a předvývozních osvědčení pro vývoz surového dřeva s kůrou, a to včetně dřeva částečně hraněného.  
Dovozní kontroly palet a obalového dřeva zásilek z Číny, Indie, Běloruska.

Dovozní kontroly palet a obalového dřeva zásilek z Číny, Indie, Běloruska.

30. 1. 2024
Obalové dřevo bylo předmětem povinných kontrol s využitím TRACES podle nařízení 2021/127, jehož platnost skutečně skončila k 31.12.2023. ...

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.