Vývoz do třetích zemí
Informace o vývozu rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů z ČR do třetích zemí.
Zásilky rostlin, rostlinných produktů a dalších komodit rostlinného původu vyvážené z ČR do třetích zemí (země mimo EU) musí splňovat požadavky dovážejícího státu. Základním principem je ochrana vlastního území před zavlékáním škodlivých organismů, které mohou způsobit významné ekonomické ztráty na produkci. S tím souvisí požadavek na kontrolu zdravotního stavu zásilky před jejím odesláním v zemi exportu a vystavení tzv. rostlinolékařského osvědčení nebo rostlinolékařského osvědčení pro reexport. Osvědčení vystavují inspektoři ÚKZÚZ, jestliže na základě kontroly zásilky zjistí, že zásilka neobsahuje karanténní škodlivé organismy a jsou splněny další požadavky příslušné třetí země.
Kontrola zásilky se provádí na základě žádosti podané vývozcem nebo osobou, která jej zastupuje. Žádost se podává písemně nebo elektronicky nejméně 2 pracovní dny přede dnem naložení (vývozu) zásilky. V této souvislosti upozorňujeme vývozce, že zásilka by měla do dvou týdnů opustit území ČR, neboť rostlinolékařské osvědčení má omezenou platnost. Kontrola se provádí v místě nakládky nebo v jiném vhodném místě (místo produkce, popř. i přepravní prostředek aj.), kde je umožněn inspektorovi přístup k celé kontrolované zásilce. Kontrola a vystavení osvědčení je zpoplatněno 500 Kč kolkem v souladu se zákonem o správních poplatcích.
Některé země vyžadují na určité komodity tzv. dovozní povolení (Import permit). Toto povolení si zajišťuje vývozce sám, nejlépe prostřednictvím svého obchodního partnera. Pokud je toto povolení součástí dovozních požadavků, musí jej vývozce předložit inspektorovi ÚKZÚZ ještě před zahájením kontroly zásilky.
V některých případech může být součástí dovozních požadavků také provedení rostlinolékařské kontroly během vegetace, nebo provedení laboratorního rozboru odebraného vzorku, v takovém případě je nutné, aby vývozce včas informoval o zamýšleném vývozu pracoviště ÚKZÚZ, aby mohla být provedena potřebná šetření. Kontrola, odběr a rozbory vzorků jsou zpoplatněny v souladu s vyhláškou č. 221/2002 Sb., sazebník náhrad nákladů za odborné a zkušební úkony vykonávané v působnosti ÚKZÚZ, ve znění pozdějších předpisů.
Provedení šetření v průběhu pěstování, výroby a zpracování
Pokud třetí země vyžadují splnění požadavků, které lze garantovat pouze ověřením zdravotního stavu šetřením v průběhu vegetace, popř. vzorkováním, je nutné, aby vývozce požádal ÚKZUZ o provedení šetření v místě pěstování, výroby nebo zpracování příslušných rostlin, a to ve vhodném termínu, aby mohlo být požadované šetření řádně a včas realizováno. Žádost spolu s přehledem rostlin (porostů), které jsou předmětem šetření, podává žadatel písemně nebo elektronicky na adresu pracoviště ÚKZÚZ.
Rozsah a četnost šetření se řídí dovozními požadavky příslušné třetí země. V případě, že žadatel má k dispozici platné dovozní povolení ze země určení, vychází se přednostně z jeho obsahu. Jinak vychází požadavky garancí z obecných požadavků těch zemí předpokládaného vývozu, které žadatel uvede do přílohy žádosti. Šetření se provádí ve vhodných termínu s ohledem na vegetační podmínky daného roku, většinou po zapojení porostu v době květu a tvorby plodů. Pokud provedení prohlídky znemožňuje nadměrné zaplevelení porostu, či špatný fyziologický stav rostlin, porost nebude prohlédnut a zdravotní stav porostu nebude garantován. O zjištěných skutečnostech je žadatel informován prostřednictvím záznamu o šetření. Šetření je zpoplatněno v souladu s vyhláškou č. 221/2002, o náhradách nákladů za odborné úkony provedené ÚKZÚZ, podle bodu 13., tj. částkou 200 Kč za každou započatou hodinu.