Zlaté žloutnutí révy (GFDP)

Původcem onemocnění zlatého žloutnutí révy je Grapevine flavescence dorée phytoplasma, která se šíří v porostech révy savým hmyzem. Jedná se o karanténní chorobu pro území celé EU.

ÚKZÚZ zaznamenal první výskyt fytoplazmy zlatého žloutnutí révy vinné na území České republiky v roce 2021, a to na základě cíleného průzkumu výskytu původců nebezpečných chorob révy vinné.

Tato choroba révy se řadí mezi karanténní škodlivé organismy pro celé území EU. Při jejím výskytu dochází ve vinicích ke značným hospodářským škodám. Zásadní pro ochranu révy je zamezení výskytu nejvýznamnějšího přenašeče této choroby kříska révového, který je nepůvodním druhem hmyzu.

Více informací k problematice GFDP se dozvíte níže.



Signalizace 1. ošetření proti křísku révovému pro vinařskou oblast Morava

V průběhu 25. týdne byly inspektory ÚKZÚZ potvrzeny nymfy 4. vývojového stádia (N4) kříska révového na lokalitách okresů Břeclav, Uherské Hradiště a Znojmo. Doporučujeme všem pěstitelům révy v oblastech, ve kterých byl v minulých letech zjištěn výskyt GFDP, provést monitoring kříska révového. V případě výskytu nymf N4 je vhodné provést proti tomuto přenašeči první ošetření. Aplikovat lze registrované insekticidy zveřejněné v seznamu přípravků v Registru POR nebo na Rostlinolékařském portále ÚKZÚZ. 

Povinnost ošetření rostlin révy proti křísku révovému platí ve vymezených územích, a to i na plochách zvláště chráněných území, v tomto případě CHKO Pálava, v souladu se všemi ustanoveními zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny a v souladu s opatřením obecné povahy, více se dozvíte v Otázkách a Odpovědích níže, včetně seznamu povolených přípravků na ochranu rostlin. 



Porušení povinností stanovených nařízením o MRO je přestupkem.



Rychlý odkaz na žádosti o náhradu nákladů pro GFDP

Žádost o Náhradu nákladů a ztrát pro GFDP (rok nařízení 2024)

Žádost o Náhradu nákladů a ztrát pro GFDP (rok nařízení 2023)



Co je to GFDP?

Fytoplazma zlatého žloutnutí révy Grapevine flavescence dorée phytoplasma (GFDP) se podle přílohy II, části B, bodu F nařízení (EU) 2019/2072 řadí mezi karanténní škodlivé organismy pro EU, jejichž výskyt je na území EU znám. Při výskytu této choroby ve vinicích dochází rychle k významným hospodářským škodám. Výnosy se snižují, stejně jako vitalita rostlin i kvalita vína. Nejvýznamnějším přenašečem je křísek révový (Scaphoideus titanus), nepůvodní druh hmyzu, který se v posledních letech plošně rozšířil ve vinařské oblasti Morava. Likvidace tohoto přenašeče je jedna z účinných cest preventivní ochrany. V případě, že se proti přenašečům ošetřování neprovádí, může se počet napadených rostlin každoročně až desetkrát zvýšit a může, v závislosti na dalších faktorech, brzy dosáhnout 80–100 %.

Proč byla nařízena mimořádná rostlinolékařská opatření?

Cílem mimořádných rostlinolékařských opatření (MRO) je eradikace GFDP z důvodu jejího opakovaného potvrzeného výskytu na území ČR.

Kde byla nařízena mimořádná rostlinolékařská opatření?

Od roku 2021, kdy byl poprvé na území ČR potvrzen výskyt GFDP, provádí ÚKZÚZ následné vymezovací průzkumy. V rámci těchto průzkumů byl v letech 2022 a 2023 výskyt této fytoplazmy prokázán opakovaně na Břeclavsku, a to v k. ú. Bavory, v k. ú. Bulhary, v k. ú. Klentnice a v k. ú. Perná. Na základě těchto nových skutečností ÚKZÚZ určil dle článku 18 odst. 1 písm. d) nařízení (EU) 2016/2031 tzv. rizikové pozemky, na základě kterých následně stanovil nová vymezená území Bavory/Perná 2024 a Bulhary 2024. Z výše uvedených důvodů bylo rovněž na území ČR aktualizováno území, která nejsou prostá GFDP. Kromě tohoto území je ostatní území České republiky považováno za oblast prostou GFDP.

Byla nějaká mimořádná rostlinolékařská opatření zrušena?

Ano, s ohledem na opakované neprokázání dalšího výskytu fytoplazmy na Znojemsku byla zrušena mimořádná rostlinolékařská opatření ve vymezeném území Oleksovičky.

Jaká byla nařízena MRO

V rámci vymezených území byla nařízena likvidace pozitivně testovaných rostlin na přítomnost GFDP a omezování přenašečů této fytoplazmy (resp. kříska révového) v podobě insekticidního ošetření rostlin révy. Vymezení území, která nejsou prostá GFDP, je důležité především pro pěstitele rozmnožovacího materiálu révy, neboť jsou povinni před přemístěním tohoto rozmnožovacího materiálu mimo toto území v rámci Unie splnit požadavky, stanovené v bodu 19. přílohy VIII prováděcího nařízení komise (EU) 2019/2072, pokud ÚKZÚZ nestanovil jinak. Povinnost plnit požadavky tohoto nařízení, spočívající v dodržování přísnějších opatření před přemístěním rozmnožovacího materiálu révy, se tedy vztahují na pěstitele rozmnožovacího materiálu, kteří produkují rozmnožovací materiál révy v zónách do vzdálenosti 5 km od vnější hranice jednotlivých vymezených území.

Aktuálně platná Nařízení Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského o mimořádných rostlinolékařských opatřeních proti šíření fytoplazmy zlatého žloutnutí révy:

Vymezené území Bavory/Perná 2024

Vymezené území Bulhary 2024

Zrušení nařízení ÚKZÚZ ve vymezeném území Oleksovičky 2024

Území neprostá GFDP 2024​

Platí povinnosti nařízené v rámci MRO na území zvláště chráněných území?

Povinnost insekticidního ošetření proti křísku révovému ve vymezených územích platí i na území zvláště chráněných území, v tomto případě CHKO Pálava, avšak v souladu se všemi ustanoveními zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. Aby povinné osoby nemusely jednotlivě žádat o udělení výjimek dle § 43, popř. § 56 zákona o ochraně přírody a krajiny, ÚKZÚZ dne 19. 2. 2024 požádal z důvodu eradikace karanténního škodlivého organismu GFDP příslušný orgán ochrany přírody a krajiny o vydání opatření obecné povahy, které bylo vydáno 27.5.2024 AOPK ČR. Na základě vydaného opatření obecné povahy 

je možné*:

  • ošetřovat ve vinicích proti křískovi révovému ve všech zamořených zónách GFDP, a to buď opakovaně přípravky na bázi pyrethrinů nebo draselných solí přírodních mastných kyselin (max. 3x za sezónu) nebo jednorázově přípravky na bázi spirotetramatu (lze max. 1x sezónu),
  • rozmnožovací materiál révy vinné opakovaně ošetřovat proti křískovi révovému přípravky registrovanými v době aplikace na ochranu révy proti křísku révovému, křísům, případně proti savým škůdcům nebo savému hmyzu.

*) Správa CHKO Pálava požaduje zaslání evidence (písemné záznamy) o aplikacích insekticidů na území CHKO Pálava do 31.10.2024 na e-mail: pavel.dedek@nature.cz (datum, místo aplikace – zákres nebo číslo půdního bloku, název účinné látky).

není možné:

  • aplikovat proti křískovi révovému jakýkoliv insekticid v nárazníkových zónách GFDP,
  • aplikovat insekticidy mimo pozemky vedené jako vinice.

Více informací naleznete na stránkách SCHKO Pálava.

Je možné územní působnost nařízených MRO měnit?

V letech 2024 a 2025 bude ÚKZÚZ ve vymezených územích pokračovat s podrobným vymezovacím průzkumem s cílem odhalit případná další ohniska výskytu GFDP. Pokud nebude v daném vymezeném území zjištěn výskyt fytoplazmy, nařízená opatření budou zrušena. Pokud se však v letech 2024 a 2025 ve vymezených územích laboratorně potvrdí další výskyt GFDP, hranice vymezených území se mohou změnit.

Jaké přípravky na ochranu rostlin mohu proti přenašečům GFDP použít?

Bližší informace ohledně přípravků na ošetření rostlin, které lze použít na přenašeče GFDP, najdete na stránkách Rostlinolékařského portálu ÚKZÚZ. 

Seznam přípravků povolených pro aplikaci v révě proti křísku révovému pro rok 2024 (přípravky označené * jsou povoleny pro aplikaci v CHKO)

Přípravek Účinná látka Dávka Poznámka EZ
Flipper* Draselná sůl přírodních mastných kyselin 1-2 % (max. 20 l/ha)  od: 17 BBCH, do: 89 BBCH;  max. 4x za rok, v intervalu 7 dnů ano
Fruktóza Fruktóza 15 g ú.l./ha ; max. 3x za rok v intervalu 7 dnů postřik, rosení  od: 17 BBCH, do: 57 BBCH;  max. 3x za rok, v intervalu 7 dnů ano
NeemAzal-T/S Azadirachtin 3 l/ha  do: 61 BBCH;  max. 2x za rok, v intervalu 7-14 dnů ano
Pyregard* Pyrethriny 0,75 l/ha  od: 71 BBCH, do: 79 BBCH;  max. 2x za rok, v intervalu 7-10 dnů ano
Sacharóza Sacharóza 15 g ú.l./ha max. 3x za rok v intervalu 7 dnů ; postřik, rosení  od: 17 BBCH, do: 57 BBCH;  max. 3x za rok, v intervalu 7 dnů ano
Apis 200 SE Acetamiprid 0,2 l/ha  od: 51 BBCH, do: 65 BBCH;  max. 1x za rok ne
Cyperfor 100 EW Cypermethrin 0,3 l/ha  od: 45 BBCH, do: 59 BBCH, od: 73 BBCH, do: 85 BBCH;  max. 2x /rok, v intervalu 21 dnů ne
Exirel Cyantraniliprol 0,9 l/ha  od: 71 BBCH, do: 85 BBCH;  max. 2x za rok, v intervalu 14 dnů ne
Movento 100 SC* Spirotetramat 0,5-0,7 l/ha  od: 69 BBCH, do: 81 BBCH;  max. 2x /rok, v intervalu 14 dnů ne
Sherpa 100 EW Cypermethrin 0,3 l/ha  od: 45 BBCH, do: 59 BBCH, od: 73 BBCH, do: 85 BBCH;  max. 2x /rok, v intervalu 21 dnů ne
Sivanto prime Flupyradifuron 0,5 l/ha  od: 57 BBCH, do: 81 BBCH;  max. 1x za rok ne


Dne 13.7.2022 proběhl seminář věnovaný karanténnímu původci fytoplazmy zlatého žloutnutí révy (GFDP), jeho přenašečům, souvisejícím mimořádným rostlinolékařským opatřením nařízeným nejen profesionálním pěstitelům révy, ale i malopěstitelům, kteří mohou být zároveň dotčeni plánovaným podrobným průzkumem výskytu GFDP ve vymezených územích Bulhary, Oleksovičky a Perná. 

gfdp

Kontakty: 

Ing. Tereza Vandělíková
tel. 235 010 324
mob. 606 719 365
tereza.vandelikova@ukzuz.cz

Ing. Hana Chrápková
mob. 606 043 480
hana.chrapkova@ukzuz.cz

(pondělí, středa 13 – 16 h.)

Přílohy

Informace související s dalšími úřady: SZIF, KÚ JMK, Správa CHKO Pálava, Ing. Jakub Beránek, Ph.D.
Stáhnout (pdf, 2 MB)
Informace o plánovaném podrobném průzkumu výskytu GFDP ve vymezených územích, Ing. Jan Šamánek
Stáhnout (pdf, 19 MB)
Informace k mimořádným rostlinolékařským opatřením, Ing. Hana Chrápková
Stáhnout (pdf, 2 MB)
Další často kladené dotazy
Stáhnout (pdf, 116 kB)
Základní informace týkající se opatření nařízených na Břeclavsku pro rok 2023
Stáhnout (6 MB)
Základní informace týkající se opatření nařízených na Znojemsku pro rok 2023
Stáhnout (334 kB)
Úvodní slovo k problematice GFDP a jejím přenašečům, Ing. Jakub Beránek, Ph.D.
Stáhnout (pdf, 3 MB)

ÚKZÚZ informuje o aktuální situaci ve výskytu zlatého žloutnutí révy

6. 2. 2023
Tisková zpráva — Na základě dalších výskytů karanténní fytoplazmy zlatého žloutnutí révy Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) aktuálně rozšířil vymezená území, na která se vztahují nařízená mimořádná rostlinolékařská opatření. Zlaté žloutnutí může ve vinicích způsobit značné hospodářské škody.

Mimořádná rostlinolékařská opatření pro ochranu révy vinné

13. 5. 2022
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydal nařízení o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti šíření závažné choroby révy vinné – fytoplazmovému zlatému žloutnutí révy, která se šíří hmyzem, zejména křískem révovým.

ÚKZÚZ zachytil první výskyt fytoplazmy zlatého žloutnutí révy vinné na území ČR

17. 12. 2021
Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) provedl v letošním roce cílený průzkum výskytu nebezpečných chorob révy vinné. Výsledky testování odebraných vzorků následně odhalily první výskyt zlatého žloutnutí révy vinné v ČR na třech lokalitách jižní Moravy.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.