Analýzy rizik v zahraničí

Úmluvy, předpisy, standardy

Koncepce PRA se vyvinula v 90. letech 20. století jako součást mezinárodních úmluv, zejména Dohody o uplatňování sanitárních a fytosanitárních opatření (Agreement on the Application of Sanitary and Phytosanitary Measures – SPS Agreement), uzavřené v rámci Světové obchodní organizace (WTO), a Mezinárodní úmluvy o ochraně rostlin (International Plant Protection Convention – IPPC), uzavřené pod hlavičkou Organizace spojených národů pro výživu a zemědělství (OSN - FAO). V rámci IPPC se připravují a vydávají mezinárodní standardy pro fytosanitární opatření (International Standard(s) for Phytosanitary Measures – ISPM), z nichž pravidlům a postupům při přípravě PRA jsou věnovány zejména standardy ISPM č. 2, 3, 11 a 21. Metodické postupy vyvíjí rovněž Evropská a středozemní organizace pro ochranu rostlin (European and Mediterranean Plant Protection Organization – EPPO). Příprava PRA je podmínkou pro přijímání legislativních fytosanitárních opatření na úrovni Evropské unie.

Odkazy na zpracované PRA

PRA v Evropské a středozemní organizaci pro ochranu rostlin (EPPO)

PRA v Evropském úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA)

PRA ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska

PRA v Nizozemsku

Mezinárodní projekt ke zdokonalení postupů PRA (PRATIQUE)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.