přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

 Postavení ústavu je zakotveno v zákoně č. 147/2002 Sb., o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském a o změně některých souvisejících zákonů (zákon o Ústředním kontrolním a zkušebním ústavu zemědělském), ve znění pozdějších předpisů
(dále jen „zákon č. 147/2002 Sb.“).

ÚKZÚZ:

  • je zřízen Ministerstvem zemědělství ČR jako specializovaný orgán státní správy    
  • je organizační složkou státu
  • je správním úřadem.

Provádí správní řízení a vykonává jiné správní činnosti, odborné a zkušební úkony, kontrolní a dozorové činnosti v oblasti odrůdového zkušebnictví, krmiv, agrochemie, půdy a výživy rostlin, osiv a sadby pěstovaných rostlin, trvalých kultur (vinohradnictví a chmelařství), ochrany proti škodlivým organismům a v oblasti přípravků na ochranu rostlin.

Sídlo ústavu je v Brně a jeho činnost je zabezpečována na pracovištích na území celé České republiky.

Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský je držitelem certifikátu ISO 9001:2015 pro výkon státní správy, úřední kontroly, odborného dozoru a souvisejícího zkušebnictví  v oblasti vstupů do zemědělství.


Najdete nás na sociálních sítích

iconaFB YouTube Twitter
 

Upoutávka celostátní polní den ÚKZÚZ


12. května se konal Mezinárodní den zdraví rostlin

Fotosoutěž k mezinárodnímu dni zdraví rostlin 2023
známe vítěze :-)

 

 

Hraboš polní
 

Zlaté žloutnutí révy
 

Fytosanitární režim EU

 

Ikona Microsoft
řešení Microsoft 365

 

Přílohy


zobrazit po
9.12.2011

Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. původce bakteriální spály jabloňovitých PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)

Erwinia amylovora (Burrill) Winslow et al. je původce bakteriální spály jabloňovitých a napadá rostliny z čeledi růžovitých (Rosaceae), především hrušeň a jabloň, ve volné přírodě pak hlavně hloh. Celosvětově je tento patogen považován za nejdestruktivnější bakteriální onemocnění této čeledi.


9.12.2011

Kozlíčci rodu Monochamus - potenciální přenašeči háďátka borovicového v ČR PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)

Po zavlečení háďátka borovicového do Evropy a jeho rozšíření na území Portugalska a částečně i Španělska vzrostl význam evropských druhů kozlíčků rodu Monochamus, zvláště těch, které mohou být přenašeči háďátka, neboť ani veškerá přijatá úřední opatření nezabránila šíření háďátka v Portugalsku, které stále pokračuje a představuje přímé ohrožení i pro území ČR.


3.10.2011

Průzkum výskytu a rozšíření plevelů v České republice v roce 2010 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 2 MB)

Vydáním publikace Průzkum výskytu a rozšíření plevelů v České republice v roce 2010 dochází k završení úsilí terénních pracovníků Státní rostlinolékařské správy, kteří se hlavní měrou podíleli na sběru použitých dat. Tato publikace již tradičně shrnuje výsledky společné práce pracovníků Sekce ochrany proti škodlivým organismům, která zabezpečuje metodické řízení a vyhodnocení monitoringu všech škodlivých organismů, a rostlinolékařských inspektorů Sekce územních útvarů, kteří monitoring provádějí.


3.10.2011

Průzkum výskytu a rozšíření plevelů v České republice v roce 2009 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)

Vydáním publikace Průzkum výskytu a rozšíření plevelů v České republice v roce 2009 dochází k završení úsilí terénních pracovníků Státní rostlinolékařské správy, kteří se hlavní měrou podíleli na sběru použitých dat. Tato publikace již tradičně shrnuje výsledky společné práce pracovníků Sekce ochrany proti škodlivým organismům, která zabezpečuje metodické řízení a vyhodnocení monitoringu všech škodlivých organismů, a rostlinolékařských inspektorů Sekce územních útvarů, kteří monitoring provádějí.


2/2011

Věstník SRS - částka 2/2011, ročník VIII


18.7.2011

Křísek polní Psammotettix alienus, přenašeč viru zakrslosti pšenice PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)

Křísek polní, jeden z našich nejhojnějších křísků, se běžně vyskytuje na nejrůznějších zatravněných místech. Jako široký polyfág a dosud jediný známý přenašeč viru zakrslosti pšenice – Wheat dwarf virus (WDV) patří, vzhledem k narůstajícímu výskytu virových zakrslostí, k významným škodlivým organismům především ozimých obilnin.


18.7.2011

Phytophthora infestans původce chorob plísně bramboru a rajčete PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 275 KB)

Plíseň bramboru je jednou z nejvýznamnějších chorob bramboru, která rozhodující měrou ovlivňuje výnos, tržní kvalitu i výši ztrát během skladování.


18.7.2011

Křídlatky PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 465 KB)

Křídlatky se v České republice řadí mezi invazní rostliny, které se nekontrolovaně šíří mimo svůj původní areál rozšíření a vytlačují domácí druhy rostlin.


18.7.2011

Viroid zakrslosti chryzantémy (CSVd) PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)

Chryzantéma je celosvětově druhou nejdůležitější okrasnou rostlinou pěstovanou k řezu. Při pěstování citlivých odrůd, u kterých v důsledku napadení CSVd dochází k projevu příznaků, jakou jsou menší, vybledlé květy, nerovnoměrné kvetení a výrazná, až 50% zakrslost rostlin.


14.7.2011

Zpráva o činnosti Státní rostlinolékařské správy 2010 PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 3 MB)

Publikace, která je pojata jako kompilační dílo detailně popisuje historii vědního oboru rostlinolékařství v Českých zemích, a současně přináší velmi recentní pohled na oblast působnosti a činnosti Státní rostlinolékařské správy jakožto národní autority České republiky v ochraně rostlin. Součástí této publikace jsou také výsledky odborných činností našeho úřadu za loňský rok 2010.


1.4.2011

Brambor a jiné okopaniny/Potatoes and Root Crops

Výsledky zkoušek užitné hodnoty - plodiny: brambor, cukrovka.


30.3.2011

Přehled podaných žádostí k udělení výjimky použití konvenčních osiv v EZ

Na Portálu farmáře je nově k dispozici přehled podaných žádostí. V přehledu jsou informace o stavu žádosti a v případě elektronického podání i PDF soubor žádosti. Více informací je uvedeno v uživatelské příručce.


14.3.2011

Komise pro SDO konzumních brambor PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 592 KB)

Zápis z jednání Komise pro SDO konzumních brambor ze dne 14.3.2011.

5.3.2011

SDO - Seznam doporučených odrůd - Olejniny/Recommended List of Varieties - Oil Crops

SDO - řepka olejka, sója, sója luštinatá. PO - hořčice bílá, hořčice sareptská, mák setý a len olejný. Samostatný informační leták - sója luštinatá


1/2011

Věstník SRS - částka 1/2011, ročník VIII


4.2.2011

Prohlášení ÚKZÚZ k informacím o údajných dodávkách kontaminovaného krmného tuku z Německa do České republiky

Tisková zpráva – V některých médiích byla dne 3. 2. 2011 zveřejněna informace o tom, že byly do České republiky dodány krmné tuky z Německa kontaminované dioxiny. Zdrojem těchto informací měl být údajně systém RASFF. Vzhledem k tomu, že žádná z úředních autorit tuto informaci neobdržela, dotázala se Česká republika přímo na centrálu systému RASFF, organizovaného DG SANCO (Generální ředitelství pro ochranu spotřebitele), s žádostí o potvrzení nebo vyvrácení informace. Bylo nám potvrzeno, že tato informace snad mohla vzniknout chybnou interpretací jednoho z hlášení.


3.2.2011

Kontrola dioxinů v krmivech v ČR

Tisková zpráva – Reakce na problémy s dioxiny v Německu


18.1.2011

Spuštěno elektronické podávání žádostí o udělení výjimky pro použití konvenčních osiv v ekologickém zemědělství

Na Portálu farmáře byla spuštěna aplikace, která umožní elektronickou cestou žádat ÚKZÚZ o udělení výjimky pro použití konvenčních osiv v ekologickém zemědělství. Více informací o elektronickém podání žádosti najdete na Portálu farmáře v levém menu pod odkazem Výjimky na použití konvenčního osiva v EZ.


17.1.2011

Praktická příručka - Vývoz rostlin, rostlinných produktů a jiných předmětů PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 1 MB)


10.1.2011

Stručná charakteristika regulovaných druhů invazních rostlin PDF Otevírá se do nového okna. (PDF, 4 MB)

Státní rostlinolékařská správa v tomto materiálu podává veřejnosti informace o povinnostech fyzických a právnických osob ve vztahu k invazním druhům rostlin podle zákona č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči a o změně některých souvisejících zákonů, ve znění pozdějších předpisů, a další užitečné informace týkající se opatření k omezování výskytu těchto druhů rostlin.

zobrazit po