Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Novinky

ÚKZÚZ umožňuje účinnější použití rodenticidů proti hraboši polnímu

21. 9. 2023
Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zveřejňuje možnost aplikace přípravků na ochranu rostlin při řešení pokračujících vzestupných výskytů hraboše polního na území České republiky. Pro ošetření porostů je možné od 22. září na dobu omezenou využít zvýšené dávky rodenticidů na hektar při aplikaci do nor. 
Stáhnout (pdf, 4 MB)

Zářijový odhad sklizně jádrovin

18. 9. 2023
Tisková zpráva — Výsledky zářijového odhadu sklizně jádrovin, který provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) potvrzují červnový odhad. V tomto roce se nejvíce dařilo hrušním, naopak jabloně zaznamenaly pokles objemu sklizně, zapříčiněný zejména snížením výměr.
Stáhnout (pdf, 181 kB)

ÚKZÚZ zveřejňuje výsledky kontrol krmných surovin původem z Ukrajiny

14. 9. 2023
Od poloviny dubna letošního roku Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) zacílil kontroly i na aktuální dovoz krmných surovin původem z Ukrajiny.

Vedení záznamů o použití POR a pomocných prostředků

11. 9. 2023
Informace k elektronické evidenci o použitých přípravcích na ochranu rostlin a změny ve vedení záznamů o používání přípravků na ochranu rostlin a pomocných prostředků od 1. 7. 2023

Stav hraboše polního v srpnu 2023

7. 9. 2023
Výsledky Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) potvrdily další nárůst hraboše polního v letních měsících. Populace neklesly ani po sklizni hlavních plodin a následné kultivaci polí. Z červencového celorepublikového průměru 542 aktivních východů z nor na hektar (AVN/ha) hodnoty stouply na 603 AVN/ha, což představuje 3násobek aktuálního prahu škodlivosti. Vysoce ohrožené…
Stáhnout (pdf, 230 kB)

Nařízení ÚKZÚZ pro omezené a kontrolované použití přípravku Buteo Start

6. 9. 2023
Stáhnout (pdf, 172 kB)

Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1032 - Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV)

23. 8. 2023
Prováděcí nařízení Komise (EU) 2023/1032, kterým se zavádějí opatření proti zavlékání organismu Tomato brown rugose fruit virus (ToBRFV) na území Unie a jeho rozšiřování na území Unie a kterým se mění prováděcí nařízení (EU) 2020/1191. ÚČINNOST OD 1. 9. 2023; DOPLNĚNO O SEZNAM ODRŮD PAPRIK REGISTROVANÝCH V NIZOZEMÍ JAKO REZISTENTNÍ K ToBRFV.

EU upravuje požadavky na ochranu před virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete

23. 8. 2023
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) upozorňuje na změny v evropské legislativě, které se týkají zejména nových podmínek vzorkování rostlin k testům na přítomnost viru hnědé vrásčitosti rajčete. Tento vir, který byl nově zavlečen do Evropy v roce 2019, způsobuje závažnou deformaci plodů a listů rajčete a papriky.

Přehled okresů, kde se z důvodu vysokého výskytu hraboše polního nedoporučuje zakládat porosty meziplodin

22. 8. 2023
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) považuje za odborně odůvodněné pokládat okresy s vyšším výskytem pozemků s 3násobně překročeným prahem škodlivosti hraboše polního za ohrožené a nedoporučuje na nich zakládat porosty meziplodin. Toto doporučení slouží především jako preventivní opatření snižující riziko vzniku kalamitního stavu hraboše polního v ohrožených okresech.

Aktuální plochy chmelnic v České republice

21. 8. 2023
Tisková zpráva — Sklizňová plocha chmelnic se oproti loňskému roku snížila o necelých 83 hektarů. K datu 20. 8. 2023 eviduje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) 4860 hektarů chmelnic v České republice.
Stáhnout (pdf, 229 kB)
1 2 3 ... 96

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.