V Praze se sešli evropští experti pro karanténní škodlivé organismy v lesnictví

23. 5. 2018

Ve dnech od 16. do 18. 5. 2018 se v Praze uskutečnilo jednání Panelu Evropské a středozemní organizace pro ochranu rostlin (EPPO) pro karanténní škodlivé organismy v lesnictví.

Tato pracovní skupina připravuje odborné podklady k fytosanitární regulaci invazních nepůvodních škůdců a původců chorob lesních dřevin a dřevin v sídelní zeleni. Doporučení k regulaci vydávaná EPPO pak využívá Evropská komise při tvorbě fytosanitární legislativy a postupů v úřední ochraně proti škodlivým organismům.

Zasedání se zúčastnilo 23 expertů ze 17 zemí Evropy, včetně ČR, kterou ve skupině reprezentuje jako stálý člen zástupce ÚKZÚZ. V letošním roce jsme zastávali i roli hostitele akce.   V roli pozorovatelů se jednání zúčastnili další zástupci ÚKZÚZ a jiných institucí – Ministerstva zemědělství ČR, Fakulty lesnické a dřevařské (FLD) ČZU v Praze, Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti Jíloviště-Strnady a Výzkumného ústavu pro krajinu a okrasné zahradnictví Silva Taroucy v Průhonicích.

K hlavním výstupům jednání Panelu EPPO patří revize standardu pro úřední ochranu proti háďátku borovicovému (Bursaphelenchus xylophilus). Obdobný standard připravil Panel i pro invazní houbový patogen, kořenovník Heterobasidion irregulare. Byla diskutována pokračující rozsáhlá studie EPPO týkající se regulace nepůvodních druhů kůrovcovitých (Scolytinae) na listnatém dřevu a mnoho dalších odborných témat. Tak jako každý rok Panel navrhl změny ve varovném seznamu EPPO. Závěr zasedání byl věnován přípravě workshopu na téma pohotovostního plánování pro karanténní organismy na lesních dřevinách, který proběhne v listopadu 2018 v Srbsku.


Nedílnou součástí setkání Panelu EPPO byla exkurze, kterou po odborné stránce zajistila FLD ČZU v Praze ve spolupráci s Lesní správou Litvínov (Lesy ČR, s.p.). Tématem exkurze byla pokračující epidemie kloubnatky smrkové (Gemmamyces piceae), invazního houbového patogenu vážně poškozujícího porosty smrku pichlavého i smrku ztepilého v Krušných horách. Kromě toho si účastníci mohli vyslechnout erudovaný výklad Ivany Tomáškové (ČZU), o historii vývoje zdravotního stavu lesních porostů v Krušných horách od 2. poloviny 20. století., a k tomuto tématu obdrželi i informační leták.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.