Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Výsledky studie potvrdily nový genotyp fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy v ČR

14. 2. 2024

Tisková zprávaÚstřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) se v posledních letech zaměřil na mapování rozšíření nebezpečných chorob révy vinné na Moravě, mimo jiné i původce fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy (fytoplazmy stolburu). Ze získaných vzorků této fytoplazmy byla v roce 2023 provedena genotypizace. 

ÚKZÚZ provedl v roce 2023, za finanční podpory Národního akčního plánu pro bezpečné používání pesticidů, studii pro genotypizaci vzorků fytoplazmy stolburu. Poslední studie byly provedeny před více než 10lety a potvrdily na území ČR pouze výskyt genotypu tuf-b.

Aktuální studie, jejíž cílem bylo ověření převažujícího genotypu stolburu na moravských vinicích, byla provedena ze vzorků získaných v letech 2017-2023 především z révy vinné. Z celkem 127 testovaných vzorků bylo 125 vzorků révy vinné a 2 vzorky svlačce.  Pro genotypizaci byla použita speciální PCR analýza (PCR - polymerázová řetězová reakce).  

Genetickou typizací, kterou prováděla akreditovaná diagnostická laboratoř ÚKZÚZ, bylo potvrzeno, že z 98 % se na moravských vinicích vyskytuje fytoplazma stolburu, typu tuf-b, jejíž životní cyklus je spjat se svlačcem rolním.
Ve dvou vzorcích révy vinné byl v ČR poprvé zachycen i typ tuf-a, který je spjatý s životním cyklem zahrnujícím kopřivu.  

V návaznosti na výsledky studie ÚKZÚZ doporučuje v rámci preventivních opatření proti šíření fytoplazmového žloutnutí a červenání listů révy uplatňovat i nadále opatření postavená na redukci hostitelských rostlin (dvouděložných plevelů, a to zejména svlačce rolního) a omezování přenašečů (žilnatky vironosné).   

Podrobnosti studie jsou zveřejněny na webových stránkách ÚKZÚZ (Zdraví rostlin), informace k fytoplazmovému žloutnutí a červenání listů révy jsou k dispozici na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.

Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.