Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

ÚKZÚZ potvrdil výskyt škůdce kněžice zeleninové v České republice

9. 10. 2020

Tisková zpráva — ÚKZÚZ potvrdil výskyt invazního druhu hmyzu, který se na našem území doposud nevyskytoval. Jedná se o kněžici zeleninovou, způsobující vážné poškození zeleniny, polních plodin a ovocných druhů. Významně může snížit jejich kvalitu i výnos.

Kněžice zeleninová (Nezara viridula) byla nalezena na lokalitě Praha-Libeň v zahrádkářské kolonii na rostlinách rajčete. Tento nález je prvním, úředně ověřeným výskytem v ČR. Kněžice zeleninová pochází z východní Afriky a Středomoří, odkud se postupně celosvětově rozšířila.

Výskyty této nepůvodní ploštice jsou známy z dalších států Evropy - Slovensko, Maďarsko, Německo, Rumunsko, Francie, Itálie, Slovinsko.

ÚKZÚZ provádí na území ČR průzkum na tohoto škůdce od roku 2017.

Kněžice zeleninová je škůdce, který škodí na různých druzích zeleniny (rajče, paprika), dále na kukuřici, sóji, slunečnici a ovocných a okrasných dřevinách. Přednostně saje na plodech, mladých výhonech a listech. V místech sání se vytvářejí drobné, tvrdé, hnědavé nebo načernalé skvrny.

Sání kněžic brzdí růst nezralých plodů, způsobuje jejich deformace a předčasný opad. Plody jsou znehodnoceny, ztrácejí na kvalitě a jsou neprodejné. Při sání na plodech dochází k poškození pokožky, které může vést k sekundárním infekcím, což působí následné problémy při skladování. U plodin jako je kukuřice a sója může sání ploštic způsobit poruchy ve vývoji semen.

Ochranná opatření proti kněžici zeleninové jsou komplikovaná. Kněžice se rychle přemisťuje z jednoho hostitele na druhého. Velmi významnou roli zde hraje pravidelný monitoring a vizuální kontrola pěstovaných rostlin.  K ochraně rostlin lze využít přípravky registrované pro savý hmyz a ploštice.

Přestože tento škůdce nepodléhá ze strany unijní legislativy zvláštnímu režimu ÚKZÚZ bude, s ohledem na riziko jeho rychlého šíření a značnou škodlivost, nadále jeho výskyt na území ČR sledovat. 

Zároveň žádáme touto formou i veřejnost o spolupráci. V případě podezření na výskyt kněžice zeleninové se může obrátit, nejlépe s přiloženou fotografií, na adresu katerina.jegrova@ukzuz.cz.


Více informací o škůdci naleznete na Rostlinolékařském portálu ÚKZÚZ.


Ivana Kršková, tisková mluvčí 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.