Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Informace o výskytu nového škůdce ovoce Drosophila suzukii v Evropě

Tisková zpráva — Organizační složka státu – Státní rostlinolékařská správa informuje o novém škůdci ovoce, který byl od roku 2009 detekován v Itálii, Francii a Španělsku. Jedná se o hmyz z řádu dvoukřídlých Drosophila suzukii. Většina druhů rodu Drosophila nepatří mezi škodlivé organismy, protože napadá přezrálé, popadané a hnijící ovoce. Avšak samičky D. suzukii kladou vajíčka zejména do zdravého zrajícího ovoce, kde se posléze vyvíjejí larvy a způsobují měknutí a neprodejnost plodů. Díky vysokému potenciálu šíření tohoto škodlivého organismu a možnosti způsobení značných ekonomických škod na širokém okruhu hostitelských rostlin, Evropská a středozemní organizace pro ochranu rostlin (EPPO - European and Mediterranean Plant Protection Organization) zařadila D. suzukii na tzv. Výstražný list (Alert list). Tento list obsahuje seznam škodlivých organismů, jež představují rostlinolékařské riziko pro EPPO region.

D. suzukii je původním škůdcem vinné révy v Asii. Vážné škody byly dodnes zaznamenány na těchto ovocných druzích: Prunus sp. (především třešně, ale také broskvoně a slivoně), Vaccinium sp. (borůvka), Rubus sp. (maliník a ostružiník) a Fragaria ananassa (jahodník). Jeho přítomnost byla rovněž zjištěna na již poškozených plodech Malus domestica (jabloň) and Pyrus pyrifolia (hruška nashi).

D. suzukii není v současnosti považován za regulovaný (karanténní) škodlivý organismus, a proto se na něj nevztahuje zákonná ohlašovací povinnost podle § 9 zákona 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči. Ovšem vzhledem ke skutečnosti, že tento škodlivý organismu je schopen najít vhodné podmínky pro usídlení v EPPO regionu a může se tak stát velice závažným škůdcem v produkčních oblastech pěstování ovoce, Státní rostlinolékařská správa žádá veřejnost, aby se při podezření na výskyt D. suzukii v České republice obrátila na její pracoviště (kontakty na www.srs.cz).

Sameček D. suzukii a poškození plodů třešní způsobené larvami D. suzukii

Sameček Plody


Více informací o D. suzukii včetně fotografií poškození plodů lze najít na níže uvedených internetových stránkách:


http://www.srs.cz/portal/page/portal/SRS_Internet_CS/fy/fy_fyto_opatr
http://www.eppo.org/QUARANTINE/Alert_List/insects/drosophila_suzukii.htmhttp://panels.eppo.org/getfile2.php/cd0c6092d6a6874f379fe4827ed1db8b/e53a0a2978c28872a4505bdb51db06dc
Ing. Zbyněk Škodáček
tiskový mluvčí SRS

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.