Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Viroid zakrslosti chrysantémy způsobil ztráty pěstitelům

Tisková zpráva — V roce 2009 přišli někteří jihomoravští pěstitelé listopadek (chryzantém) o větší část své produkce, která se stala neprodejnou. Listopadky byly totiž výrazně poškozeny po napadení patogenem – viroidem zakrslosti chrysantémy (Chrysanthemum stunt viroid – CSVd).

Původce choroby byl identifikován Státní rostlinolékařskou správou (SRS) na základě odběru řady vzorků a jejich laboratorního rozboru.

Dosud se nepodařilo zjistit, odkud infekce pochází. V několika předchozích letech totiž podobné problémy nebyly u našich pěstitelů zaznamenány, i když jeho dřívější přítomnost u nás nelze vyloučit. Nejpravděpodobněji se však viroid dostal do skleníků našich roducentů s řízky dodávanými ze zahraničí. SRS zjistila, že příslušní pěstitelé nakoupili v roce 2009 od tuzemských obchodníků řízky listopadek pocházející z Německa, v menší míře i Belgie a Nizozemska; celkem šlo o desetitisíce rostlin, u kterých se následně napadení CSVd projevilo. SRS proto oznámila zjištěný výskyt tohoto škodlivého organismu Evropské komisi a také rostlinolékařským službám vedených členských států, aby mohly zahájit šetření u svých pěstitelů zabývajících se množením listopadek. CSVd je totiž podle fytosanitárních předpisů EU (v ČR podle vyhlášky č. 215/2008 Sb., ve znění pozdějších předpisů) karanténním organismem, jehož zavlékání na území EU a šíření na tomto území je zakázáno, pokud se vyskytuje na rostlinách listopadek (rod Dendranthema = Chrysanthemum) určených k pěstování, tzn. na matečných rostlinách nebo řízcích. Nepřítomnost CSVd v tomto materiálu musí jeho dodavatelé doložit rostlinolékařským pasem. Další pěstitelé, kteří z nakoupených řízků dopěstovávají rostliny na prodej řezaných či hrnkovaných květin, by tak měli tento materiál obdržet se zárukou zdravotní nezávadnosti.

SRS v letošní sezóně provede cílený průzkum výskytu CSVd na území ČR, aby se zjistil rozsah případného rozšíření viroidu. Na základě výsledků tohoto průzkumu a také podle informací rostlinolékařských služeb uvedených zemí SRS stanoví opatření proti dalšímu šíření patogenu.

Podrobnější údaje týkající se CSVd mohou zájemci najít v časopise Zahradnictví č. 1/2010 v článku R. Votruby z Výzkumného ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích. Dané problematice bude také věnován jeden z řady informačních letáků, které SRS připravuje pro vydání v letošním roce.

Zpracovali:
Petr Kapitola, SRS, Odbor ochrany proti škodlivým organismům
Otmar Vahala, SRS, Oblastní odbor Brno

Ing. Dita Vrbová
tisková mluvčí SRS

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.