Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Doporučení SRS pro území zasažená povodněmi

Tisková zpráva — Doporučení pro posuzování následků povodní a pro ochranu rostlin v oblastech zasažených povodní (na nezatopených pozemcích)

Doporučení pro posuzování následků povodní

U běžných polních plodin lze v případě déle trvajícího zaplavení předpokládat úplné nebo částečné zničení produkce.

U produktů pouze částečně poškozených existuje možnost jejich kontaminace rezidui různých látek (fekálie, ropné produkty, pesticidy a další látky, které mohou být zdraví škodlivé, které se dostaly do vody z vytopených domů, jímek nebo podniků a skladů – ekologické havárie). Posuzování možného naložení s produkty, které nejsou kontaminované, je v případě zeleniny ovoce apod. v kompetenci SZPI, u krmných plodin v kompetenci SVS a ÚKZÚZ, odboru krmiv.

Doporučení pro ochranu rostlin v oblastech zasažených povodní (na nezatopených pozemcích)

Polní plodiny

Vzhledem k závěru vegetace obilnin a odumření listové plochy lze předpokládat již pouze vyšší výskyty saprofytických černí v klasech, v případě opoždění sklizně je třeba počítat s porůstáním klasů, Ošetřování pesticidy se nepředpokládá.

U ostatních polních plodin, u kterých dosud nekončí nebo neskončila vegetace, je nutné počítat s vysokým infekčním tlakem houbových chorob a potřebou vyššího počtu ošetření, u brambor jde zejména o plíseň bramboru (Phytophthora infestans), u cukrovky o skvrnatičku řepy (Cercospora beticola).

Ovocné a okrasné dřeviny

Ovocné a okrasné dřeviny mohou být poškozené mechanicky, v důsledku zamokření nebo intoxikace rezidui různých látek. K jejich záchraně lze doporučit opláchnutí vodou a ošetření měďnatými fungicidy. Totéž opatření lze doporučit u lesních, ovocných a okrasných stromů v zasažených školkách. U ovocných a okrasných dřevin, které byly delší dobu ve vodě, může být doporučeno ošetření proti korovým nekrózám po opadu listů.

V blízkém okolí míst, kde se delší dobu držela voda, a kde je předpoklad vyšší vzdušné vlhkosti a vhodných podmínek pro šíření houbových chorob, lze doporučit preventivní ošetření ovocných a okrasných stromů proti listovým skvrnitostem a moniliniovým hnilobám plodů.

Potřeba intenzivnější ochrany proti houbovým chorobám se týká i révy vinné.

Okrasné květiny a keře

Možnost naložení se zasaženými květinami a keři na zahrádkách záleží na druhu rostliny a míře poškození, doporučení musí vycházet z posouzení konkrétního stavu. Je pravděpodobné, že značná část těchto rostlin odumře vzhledem k mechanickému poškození, popř. poškození v důsledku zamokření nebo intoxikace rezidui různých látek.

Plevele a invazní nepůvodní druhy rostlin

Vhodné podmínky pro vývoj plevelů (dostatek půdní vláhy, snížená konkurence plodiny) mohou způsobit vyšší aktuální zaplevelení, v případě komplikace s agrotechnickými opatřeními mohou dozrát vyšší počty semen a zvýšit zásobu semen v půdě. V následujících letech lze pak očekávat zvýšené náklady na chemickou ochranu proti plevelům. V okolí vodních toků je vysoká pravděpodobnost rozšíření regulovaných i neregulovaných invazních nepůvodních druhů rostlin (analogie - povodně v letech 1997 a 2002 měly za následek další šíření bolševníku velkolepého, netýkavky žláznaté, křídlatek i dalších druhů rostlin).

Agrotechnická opatření k minimalizaci následných rizik

Neuspěchat vstup kultivační mechanizace na pozemky, na nichž opadla voda, ale ihned, jak to únosnost terénu dovolí, začít s mělkým rozrušováním povrchových vrstev, aby se zabránilo vytváření tvrdého neprostupného půdního škraloupu, který vznikl erozní náplavou splavené ornice a vyluhovacími procesy. To vše negativně ovlivní zásobu živin a nitrifikační proces při nedostatečném přístupu vzduchu. Mělké zpracování půdy případně opakovat a vyvarovat se bezorebného způsobu obdělání, spíše provádět dělenou orbu (na dvě operace). Pomůže se nitrifikačním a mikrobiálním procesům, které jsou v anaerobním prostředí zcela utlumeny.

U zničených porostů s větším množstvím zbytků zničených rostlin provést přihnojení dusíkem v ledkové formě s cílem urychlit mikrobiální rozklad hmoty.

Kypření provádět jen mělce a nevytvářet orbou nezpracovatelnou strukturu.

Na zemědělských pozemcích přímo zasažených povodněmi by měly být před zahájením další produkční činnosti provedeny agrochemické rozbory s ohledem na možnou kontaminaci půdy.

Upozornění

Obecná doporučení nemusí postihnout všechny konkrétní situace. Specifické případy se doporučují konzultovat s místně příslušným obvodním oddělením SRS. Aktualizovaný seznam povolených přípravků na ochranu rostlin je na této stránce pod odkazem „Registr přípravků na ochranu rostlin“.

Zpracovala sekce Ochrany proti škodlivým organismům SRS

Červenec 2009

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.