Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Sklizeň ovoce v roce 2023

16. 1. 2024

Tisková zprávaVroce 2023 dosáhly hrušně rekordní úrody, ostatním ovocným druhům počasí nepřálo. Na snížení sklizně jablek se navíc podepsalo i snížení ploch sadů. Vyplývá to zvýsledné sumarizace sklizně ovoce Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ). 

Výsledná sklizeň ovoce k15. 12. 2023vpřípadě jabloní činila přibližně 100 604 tun, což je 82 % pětiletého a tříletého průměru sklizně tohoto druhu. Na poklesu sklizně jabloní se podepsalo chladné jarní počasí, které způsobilo poškození malých plůdků a následný silnější propad zejména u skupiny odrůd Jonagold a RedDelicious. Vněkterých oblastech se vyskytly kroupy a delší periody suchého a velmi teplého počasí, které sklizeň ovlivnilo také. Ve srovnání srokem 2022 (sklizeno 138150 tun jablek) se jedná o 27% pokles sklizně. 

Důvodem poklesu sklizně jablek byl nejenom vliv počasí, ale také pokles výměry sadů tohoto hlavního ovocného druhu.  

Velmi nadprůměrnou, až rekordní sklizeň ÚKZÚZ zaznamenal u hrušní, jejichž úroda činila díky dobrému nárůstu plodů 140 % pětiletého průměru, což je přibližně 9 530 tun. Vysokou sklizeň zajistily zejména velmi intenzivní výsadby, které nahradily výpadky vněkterých regionech.

Peckoviny si vuplynulém roce vedly hůře. Nejlépe dopadly třešně, které však měly se sklizní 1 452 tun velké výpadky vněkterých regionech, zejména pak ve východních a středních Čechách. Vůbec nejnižší produkce třešní byla zdůvodu jarních mrazů voblasti jižní Moravy. Část produkce třešní nedorostla kvůli výrazné deficienci srážek tržních kalibrů a zůstala nesklizena.   
 
O poznání hůře dopadly višně svýslednou sklizní 3 207 tun, což činí 58 % pětiletého průměru. Zde se na výpadku sklizně projevilo zejména mrazové poškození vještě neotevřených pupenech u odrůdy Fanal, ale také podobně jako u jabloní, i úbytek pěstitelských ploch. 

Teplomilné peckoviny dopadly ještě hůře, meruňky dosáhly pouze 42 % pětiletého průměru. 

Slivoně, které zachraňovaly ovocnáře vposledních letech, zaznamenaly velké výpadky zejména na Moravě. Mrazy, nedostatečné opylení, houbové choroby a sucho způsobily, že bylo sklizeno pouze 5 354 tun slivoní, což činí 57 % pětiletého průměru. Ještě více je rozdíl patrný při srovnání se sklizní vroce 2022, která byla téměř dvojnásobná. 

Ivana Kršková, tisková mluvčí,  737 267 642

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.