Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Průzkum lesních půd v České republice

2. 2. 2013

Tisková zpráva — Dne 30. ledna 2013 se v sídle ÚKZÚZ Brno konal seminář „Průzkum výživy lesa v České republice“. Semináře se zúčastnilo 47 specialistů na výživu rostlin a půdoznalství i chemiků. Přítomen byl zástupce Úseku lesního hospodářství MZe ČR Ing. Jiří Bílý Ph.D., představitel LČR Hradec Králové Ing. Václav Rybář, pedagogové z MZLU Brno prof. Jiří Kulhavý, prof. Klement Rejšek, doc. Dušan Vavříček, dále ředitel VÚLHM dr. Bohumír Lomský s kolegy i specialisté z ÚHÚL Brandýs nad Labem a další zástupci odborné veřejnosti.

Posláním semináře byla prezentace lesnické činnosti v gesci ÚKZÚZ. Odborné přednášky byly zaměřeny, jak již samotný název semináře uvádí, na průzkum výživy lesa od historie až po současnost, aplikované metodické postupy a prezentaci dosažených výsledků.

Součástí semináře bylo i uvedení publikace „Průzkum výživy lesa na území České republiky 1996 – 2011. Tato publikace představuje formou klasifikačních tabulek a kartogramů základní údaje o chemizmu lesních půd a úrovni výživy lesních dřevin, které byly v uvedeném období shromážděny. Základem pro zpracování publikace je 16 155 půdních vzorků a 9 093 vzorků asimilačních orgánů z 26 přírodních lesních oblastí ČR. Díky tomu je publikace významným dílem tohoto typu v České republice.

Po přednáškách recenzentů prof. Aloise Praxe, ing. Josefa Balka a dr. Jaromíra Macků, zaznělo několik diskuzních příspěvků, týkajících se problematiky výživy lesa všeobecně, včetně návrhů k doplnění některých chemických charakteristik nebo návaznosti na mezinárodní klasifikace, především v obsazích prvků v jehlicích a listech vybraných dřevin.

 



Zpracovala:
Ivana Kršková, Kancelář ÚKZÚZ, tel. 543 548 206, 737 267 642

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.