Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Prezentovány výsledky dlouhodobého ekologického pokusu ÚKZÚZ

12. 7. 2016

Tisková zpráva — Dne 12. července se na zkušební stanici ÚKZÚZ v Jaroměřicích nad Rokytnou uskutečnilo setkání k dlouhodobému ekologickému pokusu, který byl založen v roce 2014, a to na celkem 5 zkušebních stanicích ÚKZÚZ. Cílem tohoto pokusu je vyhodnocení dlouhodobého vlivu různých způsobů a intenzity hnojení v režimech ekologického zemědělství na výkonnost a zdravotní stav plodin, jakost produktů, půdní vlastnosti, výskyt škodlivých činitelů a bilanci živin a také posouzení dlouhodobé udržitelnosti ekologického hospodaření na orné půdě v podmínkách České republiky. Jednotlivé pokusné kombinace mj. simulují způsob hnojení v podmínkách podniků s a bez chovu hospodářských zvířat.

Setkání proběhlo za účasti ředitele ÚKZÚZ Daniela Jurečky, za ministerstvo zemědělství se zúčastnil ředitel odboru environmentálních podpor PRV David Kuna s kolegy. Mezi hosty byli i představitelé dalších státních institucí činných v oblasti ekologického zemědělství, nevládních ekologických organizací, odborníci z oblasti výzkumu a školství a v neposlední řadě pak zástupci zemědělské veřejnosti. V rámci setkání byly prezentovány výsledky, dosažené v 1. roce fungování pokusu a přímo na poli pak rovněž představeny jednotlivé pokusné kombinace porostu brambor, které jsou na základě stanoveného osevního postupu pěstovány v rámci ekologického pokusu v letošním roce. Již ve druhém roce trvání pokusu jsou zřejmé rozdíly mezi pokusnými kombinacemi, které se liší použitým druhem a intenzitou hnojení.

V souvislosti s pěstovanou plodinou byli účastníci seznámeni s odrůdovým zkoušením brambor v rámci ÚKZÚZ a s představením odrůd vhodných pro ekologické zemědělství. S touto přednáškou byla spojena degustace vybraných odrůd brambor. V rámci setkání byly rovněž představeny dlouhodobé výživářské polní pokusy oddělení výživy rostlin, u kterých jsou vzhledem k délce jejich trvání rozdíly mezi pokusnými kombinacemi vysoce průkazné. Součástí výkladu byl i popis a ukázka lyzimetru, umístěného pod jedním z dlouhodobých výživářských pokusů, sloužícího k zachycení průsakových vod a následně k vyhodnocení prostupu živin půdním horizontem ve vztahu k bilanci živin.

Setkání bylo zakončeno diskuzí účastníků, která se týkala především možnosti výzkumu v oblasti ekologického zemědělství.
 

Fotogalerie

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.