Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Polní den ÚKZÚZ 2016 na Zkušební stanici v Chrlicích

9. 6. 2016

Tisková zpráva — Dne 7. 6. 2016 se na Zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích u Brna konal Polní den ÚKZÚZ 2016, jehož hlavním tématem byly Odrůdy a udržitelné zemědělství.

Dne 7. 6. 2016 se na Zkušební stanici ÚKZÚZ v Chrlicích u Brna konal Polní den ÚKZÚZ 2016, jehož hlavním tématem byly Odrůdy a udržitelné zemědělství.

Cílem letošního Polního dne, který se sestával z odborného semináře a odpoledních prohlídek odrůdových pokusů, bylo informovat účastníky o aktuální situaci v oblasti zkoušení odrůd stejně jako seznámit přítomné s novými trendy ve šlechtění odrůd.

Vzhledem k Mezinárodnímu roku luštěnin, vyhlášeným pro tento rok, byli účastníci seznámeni i s významem luskovin a jejich perspektivou pro udržitelné zemědělství.

Polní den ÚKZÚZ 2016 slavnostně zahájil ředitel Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského Daniel Jurečka, který mj. konstatoval, že odborníci ústavu musí být více aktivní v regionech, aby byli přínosem hlavně pro odbornou zemědělskou veřejnost. Neměli by  pouze vystupovat jako orgán státního dohledu nad rostlinnou produkcí, ale také jako odborníci, kteří dobře využívají také potenciál svých zkušebních stanic a regionálních pracovišť, které jsou rozmístěné po celé republice.

Viceprezident Agrární komory ČR Václav Hlaváček varoval zejména před propadem živočišné výroby v ČR, kdy zejména bez chovů krav se nedají ekonomicky výhodně praktikovat udržitelné osevní postupy. Zástupce Ministerstva zemědělství ČR Zdeněk Trnka popsal kroky ministerstva, jak na tuto situaci reaguje a představil připravované úpravy zákonů, které se týkají rostlinných komodit.

Zkušební stanici v Chrlicích představil její vedoucí Tomáš Jan. Jeho prezentace byla podbarvena leteckým pohledem (dron) na polní pokusy na ZS Chrlice včetně komentáře o této ZS. Zkušební stanice je položena v nadmořské výšce 190 m n. m. a zabírá celkovou plochu 51,66 ha. Dlouhodobá průměrná teplota zde činí 9,1 stupňů Celsia a dlouhodobý průměrný úhrn srážek je 451 mm za rok. Půdní typ a druh, který se zde nachází je FMm  - h n. ZS v Chrlicích zakládá pokusy zejména pro registraci a právní ochranu odrůd. Zkoušeny jsou zejména polní plodiny, zelenina a nově i drobné ovoce.

Jiří Urban, ředitel Sekce rostlinné výroby ÚKZÚZ vybral z nové Strategie resortu do roku 2030 klíčové cíle, které se týkají nových výzev a hospodaření, které je ohleduplnější k ŽP a zamýšlel se nad tím, jak může ÚKZÚZ pomoci naplnit jejich vyřešení. Například komplexnějším využití zkušebních stanic ÚKZÚZ, které nyní slouží hlavně k odrůdovému zkušebnictví a doporučování odrůd. Jmenoval některé konkrétní příklady zkoušek, které jsou již na stanicích ÚKZÚZ realizovány ve výživě rostlin, ochraně půdy, ekologickém zemědělství a vinohradnictví.

Navázal na něj Tomáš Mezlík, ředitel Národního odrůdového úřadu, který představil organizaci zkoušek užitné hodnoty. Na závěr zazněly dvě klíčové odborné přednášky. Za ČMŠSA představil na příkladu pšenice Pavel Horčička nové trendy ve šlechtění (mj. možnosti šlechtění s ohledem na hrozbu sucha). Význam luskovin a obnovu jejich popularity mezi zemědělci
(i z důvodu povinného greeningu) představil ředitel výzkumného ústavu Agritec Šumperk Miroslav Hochman.

Po krátké diskusi a občerstvení následovaly za krásného počasí prohlídky odrůdových pokusů.

V areálu zkušební stanice mohli návštěvníci formou komentované prohlídky shlédnout zejména odrůdové pokusy s obilovinami, luskovinami, zeleninou a drobným ovocem, ale i další.

Přítomní plodinoví specialisté návštěvníky seznámili s významem a hodnocením pokusů a zodpověděli případné dotazy přítomných. Nejdiskutovanějšími tématy bylo hodnocení odrůd jednotlivých druhů a ochrana proti chorobám a škůdcům.

Polní den ÚKZÚZ 2016 se setkal s velkým zájmem (přes 200 účastníků) jak odborné, tak i laické veřejnosti. Byla to zdařilá prezentace celého spektra činností ÚKZÚZ, zejména v oblasti zkoušení odrůd, vstupů do zemědělské půdy, výživářských pokusů a ochrany proti škodlivým organismům.

 

Polní den ÚKZÚZ 2016

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.