Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

„Polní den ÚKZÚZ 2014“ - 26. 6. 2014 – Hradec nad Svitavou

3. 7. 2014

Tisková zpráva — Dne 26. 6. 2014 se na zkušební stanici v Hradci nad Svitavou konal „Polní den ÚKZÚZ 2014“ spojený s polním dnem zkušební stanice v Hradci nad Svitavou. Polní dny ÚKZÚZ se staly již tradicí a každým rokem jsou pořádány na jiné zkušební stanici. Letošní ročník byl tematicky zaměřen na nové odrůdy pícnin a řepky a na využití meziplodin a pícnin ke zlepšení úrodnosti půdy. Součástí slavnostního dne byly také odpolední prohlídky odrůdových polních pokusů.

Mezi hlavními hosty byli zástupci výzkumných ústavů, univerzit, zemědělských nevládních organizací, státních dozorových organizací, zemědělské veřejnosti, bývalí zasloužilí zaměstnanci ÚKZÚZ a další čestní hosté.

Akci zahájil a úvodní slovo pronesl nově jmenovaný ředitel ÚKZÚZ Daniel Jurečka, který je ve funkci od 16. června 2014. Ve svém vystoupení zmínil úlohu ústavu v oblasti vstupů do rostlinné produkce, kdy ÚKZÚZ může koordinovat úřední kontroly a tím snižovat administrativní zátěž zemědělců. Dále se zaměřil na evropskou legislativu pro oblast úřední kontroly, zdraví rostlin a pro oblast rozmnožovacího materiálu rostlin.

S dalším příspěvkem vystoupil zástupce Agrární komory ČR Josef Gracias, který informoval o vývoji a současném stavu zemědělství na Svitavsku. Zdůraznil specifika tohoto okresu a nastínil další perspektivy zemědělské produkce v této oblasti.

Zkušební stanici v Hradci nad Svitavou představil její vedoucí Pavel Říha. Ve své prezentaci poukázal na samé počátky a historický vývoj stanice, která vznikla v r. 1947 a do ÚKZÚZ byla začleněna v r. 1953. Zkušební stanice provádí pokusy pro registraci a právní ochranu odrůd, vegetační zkoušky, výživářské pokusy; dlouhodobě skladuje standardní vzorky registrovaných odrůd, provádí moření osiv a jejich distribuci. Celková výměra plochy pro odrůdové polní pokusy je 18,43 ha. Ve druhé části svého vystoupení Pavel Říha představil nové odrůdy pícnin – příloha č. 1.

Vedoucí Referátu olejnin, meziplodin a kmínu ÚKZÚZ Petr Zehnálek seznámil přítomné s novými odrůdami řepky‚ a s výsledky zkoušení odrůd řepky ozimé pro zařazení do Seznamu doporučených odrůd – příloha č. 2.

Z hostů vystoupil s prezentací „Využití meziplodin a pícnin ke zlepšení úrodnosti půdy“ Jan Nedělník, ředitel Výzkumného ústavu pícninářského s.r.o. Troubsko – příloha č. 3.

„Produkční schopnost a vytrvalost trav pícního sortimentu obnovených TTP“ odprezentoval odborník z Výzkumného ústavu rostlinné výroby Alois Kohoutek.

Ředitel Sekce zemědělských vstupů ÚKZÚZ Miroslav Florián ve svém příspěvku o významu pícnin v osevních postupech pro úrodnost půdy zdůraznil, že pícniny jsou vynikající a nenahraditelnou předplodinovou hodnotou. Dále poukázal na aktuální situaci v zastoupení (víceletých) pícnin v půdě, na rizika vyplývající ze současného stavu a nastínil i výhled do budoucnosti – příloha č. 4.

Odborné prezentace zakončil vedoucí Oddělení metod integrované ochrany rostlin ÚKZÚZ Jakub Beránek s prezentací „Rostlinolékařské aspekty pěstování řepky“. Zdůraznil význam moderního rostlinolékařství a zaměřil se na vztah vybraných preventivních opatření k výskytu houbových patogenů, nerespektování výsledků monitoringu škůdců a rezistenci škůdců vůči účinným látkám. V druhé části vystoupení seznámil přítomné s Rostlinolékařským portálem, jehož 1. verze bude zpřístupněna od 1. 7. 2014 – příloha č. 5.

Po odborných příspěvcích následovala krátká řízená diskuse a odpolední program se zaměřil na prohlídku výživářských pokusů, prohlídky polních odrůdových pokusů – řepky ozimé, obilnin, jetelovin, trav a kukuřice s odborným výkladem plodinových referentů.

Závěrem lze říci, že celá akce byla úspěšnou prezentací činnosti ÚKZÚZ, zejména oblasti odrůdového zkušebnictví, vstupů do zemědělské půdy a výživářských pokusů, která se setkala s opravdovým zájmem laické i odborné veřejnosti. Další rok se těšíme na polní den ÚKZÚZ na zkušební stanici v Chrlicích!

Mgr. Lenka Hýblová


Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.