Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Meeting ÚKZÚZ - ÚKSÚP v Bratislavě

25. 1. 2012

Tisková zpráva — 24. ledna 2012 navštívilo vedení ÚKZÚZ partnerský Ústredný kontrolný a skúšobný ústav poľnohospodársky v Bratislavě. Pokračuje tak tradice společných porad, na kterých se i po rozdělení federace oba partnerské ústavy vzájemně informují o své činnosti a domlouvají spolupráci o oblastech zemědělského zkušebnictví a dozoru. V současné době je to o to více aktuální i z důvodu přípravy reformy Společné zemědělské politiky EU, ve které bude opět zdůrazněna role veřejných statků, které zemědělci poskytují společnosti a také význam bezpečnosti potravin, což vyžaduje i nadále solidní úroveň mezinárodně srovnatelných standardů a úředního dozoru.

Poradu zahájila Ing. Anna Vitáriusová, ředitelka hostitelského ústavu. Přivítala ředitele ÚKZÚZ RNDr. Jaroslava Staňu a celé vedení ÚKZÚZ. Následné jednání již bylo neformální a bylo orientováno na pracovní témata:

  • Zajištění bezpečnosti potravin se zaměřením na rostlinnou produkci.
  • Transformace dozorových organizací v obou zemích, včetně úspor.
  • Zkušebnictví a tématika rozmnožovacího rostlinného materiálu.
  • Kontroly Cross - Compliance a ekologického zemědělství

Za oblast rozmnožovacího materiálu a odrůd byly projednány společné problémy v oblasti financování zkušebnictví a certifikace, kdy přidělené rozpočtové prostředky klesají a naopak zájem o tuto činnost je konstantní.

Situaci rovněž komplikuje finanční provázání této činnosti s ostatními úřady členských států a zejména pak s úrovní komunitární, jmenovitě pak s Odrůdovým úřadem Společenství (CPVO). Hlavní výzvou pro obě instituce je tedy hledání nových způsobů financování uvedené oblasti.

Dále byly diskutovány názory na novou evropskou legislativu pro rozmnožovací materiál a odrůdy neboť Evropská komise chce nahradit stávajících 12 směrnic jedním novým nařízením a diskutovala s dotčenými osobami několik možných scénářů, které řeší mj. míru subsidiarity a rozsah odpovědnosti a činnosti národních úřadů na straně jedné a šlechtitelských a množitelských firmem na straně druhé.

V obou zemích jsou velmi důležité důsledné a průkazné kontroly podmíněnosti (CC), které jsou jednou z hlavních podmínek pro vyplácení přímých plateb v rámci SZP EU. Zástupci obou institucí diskutovali systém výběru subjektů ke kontrole, metodické pokyny pro provádění kontrol, hodnocení zjištěných porušení. Na Slovensku platební agentura vybírá podniky na základě vlastní rizikové analýzy a to důsledně 1% podniků za každou směrnici (v ČR jsou prováděny průniky a slučování kontrol, aby se snížilo administrativní zatížení zemědělců). ÚKSÚP vykonává na Slovensku pouze kontrolu.

V oblasti delegovaných kontrol prováděných pro platební agenturu konzultovali zástupci Sekce úřední kontroly se svými slovenskými kolegy smlouvy mezi ÚKZÚZ (ÚKSÚP) a národní platební agenturou, rozsah činností a podmínky nastavené ve smlouvě.

Tématika kontroly krmiv byla velmi zajímavá, protože poslední mezinárodní skandály s kontaminací potravin, které se odehrály v Německu (dioxinová aféra) byly způsobeny nekázní v potravinářském průmyslu. Českou ani Slovenskou republiku i díky dobře nastavenému systému kontrol krmiv tato aféra nezasáhla. Tématy diskuse byl systém hodnocení rizika při výběru krmivářských provozů ke kontrole, dále nastavení podmínek pro registraci prvovýrobců, nastavení systému hodnocení kvality - systém HACCP.

V ekologickém zemědělství je postavení obou ústavů rozdílné. Na Slovensku je ÚKSÚP příslušným orgánem a má zde v systému dozoru nad ekologickým zemědělstvím centrální a koordinační roli. Kromě dozoru nad kontrolními subjekty (privátní kontrolní organizace EZ) zajišťuje zde samostatný Odbor životného prostredia a ekologického poľnohospodárstva i registraci ekologických podnikatelů, výklad a implementaci evropských předpisů, vydávání výjimek zastupování SR v orgánech EU. Pro budoucí spolupráci bude prioritou zejména jednotný výklad při případném zjištění kontaminace biopotravin nepovolenými cizorodými látkami a zdokonalení systému hlášení těchto problémů. Je to vysoce aktuální téma, protože český a slovenský trh s biopotravinami je velmi provázán.

Zpracovala: Ivana Kršková, Kancelář ústavu, tel. 543 548 206

 


Vystavil: Ivana Kršková, Kancelář ústavu, tel. 543 548 206




Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.