Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Legislativa přináší zpřehlednění etiket přípravků na ochranu rostlin, ale i snížení možnosti padělání samotných přípravků

12. 9. 2018

Tisková zpráva — Nová vyhláška v oblasti přípravků a pomocných prostředků na ochranu rostlin přispěje ke zpřehlednění údajů na etiketách přípravků pro neprofesionální uživatele, sjednocení návodů k použití od jednotlivých dodavatelů. Zároveň má za cíl eliminovat možnost padělání přípravků zavedením 2D kódů.

S účinností od 1. 1. 2020 budou dle nové vyhlášky č. 132/2018 Sb. platit požadavky na formu a uspořádání údajů na etiketě přípravků na ochranu rostlin (dále jen „přípravky“), požadavky na balení a označování přípravků pro neprofesionální uživatele a požadavky na označování pomocných prostředků. Stanoveny jsou obsahové náležitosti etikety i pořadí jednotlivých údajů na etiketě. Zohledněny jsou specifika balení a označení přípravků pro neprofesionální uživatele např. z hlediska jeho velikosti, použití odměrky, či způsobu uvedení dávkování apod.

S označováním přípravků souvisí také požadavek, jež bude po 1. 1. 2020 povinný pro označení přípravků na ochranu rostlin. Jedná se o zavedení tzv. 2D kódu, který by měl vést nejen k vylepšení digitalizace záznamů o uvádění přípravků na trh, ale také ke snížení možnosti padělání přípravků na ochranu rostlin.

Přípravek by měl být označen 2D kódem, jež ponese informaci o číslu šarže a datu výroby, případně další informace. Jakmile budou tyto údaje včetně prvotního výrobce přípravku  k dispozici prostřednictvím 2D kódu, bude distributor  tyto záznamy využívat v elektronické podobě což mj. přinese časovou úsporu při příjmu, skladování a dodávkách přípravků

Vyhláška dále upravuje kritéria na místa, na nichž dochází při podnikatelské činnosti k nakládání s přípravky a pomocnými prostředky v rámci uvádění na trh, a nově se věnuje i způsobům odběru vzorků přípravků pro kontrolní účely.


Ivana Kršková, tisková mluvčí

 

Příloha:

Vyhláška č. 132/2018 Sb., o přípravcích a pomocných prostředcích na ochranu rostlin

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.