Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Ekologické zemědělství v ÚKZÚZ a projekt ProPIG

3. 10. 2012

Tisková zpráva — ÚKZÚZ v současné době projednává koncepci začlenění ekologického zemědělství do nově připravované struktury slučovaných organizací (ÚKZÚZ a SRS), jejichž sloučení je plánovano od roku 2014. Nyní je hlavním zaměřením ÚKZÚZ výkon úřední kontroly ekologického zemědělství (EZ) a vedení registru bioosiv. V nové koncepci, po spojení se SRS, se rozšíří okruh témat i o problematiku ochrany rostlin, odrůd, hnojiv, krmiv a mezinárodních projektů EZ. Jedním z příkladů již běžících projektů, který náš ústav konzultuje je ProPig – projekt VÚŽV Praha – Uhříněves zaměřený na ekologické chovy prasat.

Ekologické zemědělství (EZ) v České republice je zaměřeno zejména na údržbu travních porostů v horských a podhorských oblastech. Zde převažují chovy krav bez tržní produkce mléka, případně ovcí. Necelých 20 % ekologických ploch v ČR sice tvoří orná půda, ta je ale převážně určena k produkci tržních plodin nebo zrnin na export. Z toho důvodu je u nás nedostatek krmiv z ekologické produkce, potřebných pro výživu monogastrů, chovaných v EZ. Kromě zajištění biokrmiv je třeba posoudit dopady venkovních chovů prasat na životní prostředí (zejména s ohledem na nitrátovou směrnici), kvalitu krmiv a další aspekty chovů prasat. V ČR je hlavním koordinátorem mezinárodního projektu ProPig Výzkumný ústav živočišné výroby, v.v.i., kam se zájemci z řad zemědělců mohou obracet pro získání dalších informací.

Kontakty:


Více informací naleznete na webu časopisu Náš chov: http://www.naschov.cz/@AGRO/informacni-servis/Vyzkumny-projekt-ProPIG__s485x61485.html
 

Venkovní chov prasat

Venkovní chov prasat v ekologickém zemědělství


Vystavil: Ivana Kršková, Kancelář ústavu, tel. 543 548 206

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.