Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Informace a doporučení ÚKZÚZ k nákupu osiva a sadby

27. 4. 2023

Tisková zpráva — Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ) vydává pro veřejnost doporučení k nákupu osiva a sadby. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat nákupům v e-shopech, prostřednictvím inzerátů z různých inzertních serverů a sociálních sítí.

ÚKZÚZ, na základě zaznamenaných stížností, informuje zejména drobné pěstitele o pravidlech, na které by se měli při online nákupu zaměřit, aby předešli možným následným komplikacím.   

Základem pro správný nákup osiva a sadby je nenechat se ovlivnit lákavou fotografií žádaných plodů a květnatým popisem vlastností dané odrůdy. Před samotným nákupem doporučuje ověřit si údaje o dané odrůdě. Pro případnou reklamaci je důležité ponechat si po výsevu obal od osiva neporušený  v místě informací o osivu. 

Je pravidlem, že e-shopy prodávající osivo a sadbu na území ČR mají mít, stejně jako kamenné prodejny s osivem a sadbou, registraci k této činnosti u ÚKZÚZ. Tato povinnost platí i pro ostatní prodejce (prodejní weby a sociální sítě). 

Některé druhy osiva mají přísnější podmínky pro kontrolu před uvedením do oběhu. Jde zejména o rajčata, papriky a chilli, které ÚKZÚZ kontroluje na přítomnost ToBRFV (Virus hnědé vrásčitosti plodů rajčete).
Pouze osivo testované na přítomnost tohoto škodlivého organismu s negativním výsledkem může být uvedeno do oběhu.  

V případě nákupu  osiva výše uvedených druhů a dále u fazolu, hrachu, bobu zahradního, cibule, echalionu, šalotky a póru,  pro sazenice veškerých zelenin, ovocných plodin, okrasných rostlin a sadbu brambor, a  pro osivo některých polních plodin, který je realizován online  je nutné, aby byla na obalu uvedena informace o rostlinolékařském pasu. Tímto označením je zaručena nepřítomnost významných chorob a škůdců v osivu či sadbě. 

Nezapomínejte u každého nákupu požadovat doklad o nákupu, ze kterého je zřejmý prodejce.  Pouze na základě takového dokladu je možné provést případné kontroly ze strany ÚKZÚZ, a to zejména u prodejců, kteří nejsou registrovaní podle platné osivářské nebo rostlinolékařské legislativy. 

Podrobnější informace a doporučení k online nákupům osiva a sadby je uvedeno na webu ÚKZÚZ.


Ivana Kršková, tisková mluvčí, 737 267 642

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.