Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Česká republika jako první země na světě zavádí mezinárodní označování chmele

15. 6. 2022

Tisková zpráva — Česká republika letos jako první země na světě zavádí označování chmele podle systému přijatého na jednání Mezinárodního sdružení pěstitelů chmele (IHGC) a schváleného všemi 34 členskými státy, které zastupují více než 98 % ploch pěstování chmele na světě.

Uvedený systém spočívá v používání trojmístných kódů pro mezinárodní označení odrůdy chmele a trojmístného kódu pro označení země a oblasti pěstování. Hlavním cílem používání těchto kódů je rychlé rozpoznání dané odrůdy a identifikace jejího původu. V rámci certifikace chmele, dané zákonem č. 97/1996 Sb., o ochraně chmele, bude zavedení tohoto systému nesporným přínosem pro zajištění prokazování kvality a původu chmele.

Certifikaci chmele (sestávající ze dvou stupňů - 1. stupeň – označování, 2. stupeň – ověřování) provádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský. Proces certifikace začíná přípravou a výdejem označovacího materiálu pěstitelům. Dále probíhá kontrola při sklizni s důrazem na označování chmele podle jednotlivých katastrálních území a odrůd.

Na proces označování navazuje ověřování kvality a původu chmele v jednotlivých ověřovacích střediscích pod dohledem pracovníků ÚKZÚZ. Závěrečným úkonem certifikace je vydání certifikátu – ověřovací listiny žadateli, spolu se stanovením poplatků za množství ověřeného chmele.

V  certifikační sezóně 2020/2021, tj. od 1. 8. 2020 – 31. 7. 2021, bylo certifikováno celkem 6514 tun chmele a chmelových produktů, z toho 5729 tun chmele české provenience. ÚKZÚZ za uvedené období vydal celkem 2174 certifikátů – ověřovacích listin.

Zavedení mezinárodního systému označování chmele bylo dohodnuto na jednání zástupců MZe, ÚKZÚZ, Svazu pěstitelů chmele ČR a Unie obchodníků a zpracovatelů chmele ČR. S tím souviselo provedení úprav aplikace Registr chmelnic, v níž se generují označovací štítky, registruje produkce chmele a vydávají se ověřovací listiny deklarující kvalitu a původ chmele.  

V současné době se na území České republiky ve třech chmelařských oblastech (Tršická, Úštěcká, Žatecká) pěstuje 24 registrovaných odrůd chmele, z nichž nejpěstovanější odrůdou je Žatecký poloraný červeňák, který aktuálně zaujímá 4121,6 ha, což je 82,9 % ploch pěstování chmele v ČR.

 

Ivana Kršková, tisková mluvčí, tel. 737 267 642

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.