přechod na části stránky

Upozornění:
Používáte prohlížeč IE verze 6. Od 1. června 2012 nebude možné se s tímto prohlížečem do prostředí eAGRI přihlásit. Proveďte upgrade na IE verze min. 7 nebo použijte jiný prohlížeč (např. Mozilla Firefox nebo Google Chrome). Další informace zde.

Karpatská úmluva

17.12.2015

Karpatská úmluva (celým názvem Rámcová úmluva o ochraně a udržitelném rozvoji Karpat) je rámcovou úmluvou, která definuje základní politické cíle, jež podpoří integrovaný přístup k ochraně karpatského přírodního a kulturního bohatství.

Iniciátorem vzniku úmluvy byla Ukrajina, která v roce 2001 požádala Program OSN pro životní prostředí o pomoc při mezivládních konzultacích mezi karpatskými zeměmi (Česká republika, Maďarsko, Polsko, Rumunsko, tehdejší Státní společenství Srbsko a Černá Hora, Slovensko a Ukrajina) s cílem navrhnout mezinárodní úmluvu o karpatských horách po vzoru Alpské úmluvy.

Karpatská úmluva byla přijata v Kyjevě v květnu roku 2003 během páté Ministerské konference „Životní prostředí pro Evropu“. Poté, co ji ratifikovaly čtyři smluvní strany (Česká republika, Maďarsko, Slovensko a Ukrajina), úmluva vstoupila v platnost 4. ledna 2006. V současnosti jsou členy úmluvy, mimo výše uvedené státy, také Polsko, Rumunsko a Srbsko.

  • Tisk stránky
  • Poslat e-mailem