Výstupy ze semináře „Aktuální otázky produkce GM rostlin a výroby GM krmiv“

12. 5. 2011

V úterý 10. května 2011 se v prostorách Ministerstva zemědělství konal seminář na téma „Aktuální otázky produkce GM rostlin a výroby GM krmiv“. Na realizaci semináře se podílelo Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Vědeckým výborem pro geneticky modifikované potraviny a krmiva. Program semináře byl pojat z různých úhlů pohledu na problematiku geneticky modifikovaných organismů.

V prvním příspěvku přednášející Ing. Robert Adamec z Ministerstva zemědělství seznámil posluchače se současným stavem pěstování GM plodin v ČR. Současný trend v pěstování GM plodin je v ČR přesně opačný než ve světě, kde se každoročně výsev zvyšuje o 10%.  V České republice od roku 2008 dochází ke stálým poklesům pěstebních ploch. Výjimkou bude letošní rok, kdy by  měla být výměra oseté půdy s Bt kukuřicí  zhruba na obdobné úrovni  jako v roce 2010.

aktuálním legislativním změnám v oblasti GMO promluvila Ing. Zuzana Stratilová z Ministerstva zemědělství. Představila nové nařízení upravující „nulovou toleranci“ GM materiálu v GM krmivu, a také účastníky semináře informovala o navrhované změně směrnice 2001/18/ES, která se týká subsidiarity členských států Evropské unie v omezení či zákazu pěstování GMO na jejich území.

Ve třetí přednášce v pořadí se RNDr. Jaroslava Ovesná, CSc. z Výzkumného ústavu rostlinné výroby zabývala perspektivami manipulace s rostlinným genomem - novými možnostmi a uplatněním. Zazněly techniky zahrnuté ve směrnici 2001/18/ES (např. transgenoze), ale také techniky, které jsou z této legislativy vyloučeny (např. mutageneze, Zinc Finger Nuclease tzv. zinkové prsty, mutageneze pomocí oligonukleotidů, cisgenóza, RNA-dependentní DNA methylace atd.). Vědečtí pracovníci (zejména v EU) hledají nové způsoby, jak dosáhnout vlastností získaných transgenozí, protože velmi přísná evropská legislativa omezuje vývoj v této oblasti.

Zajímavou přednáškou, především pro pěstitele, byla prezentace Ing. Ladislava Kučery, CSc.  z Výzkumného ústavu rostlinné výroby “Pravidla koexistence a pěstební praxe geneticky modifikovaných plodin”. Účastníci semináře se dozvěděli, co je nutné dodržovat při správném užití pravidel koexistence v praxi.

O současných problémech spojených s výrobou krmných směsí pro hospodářská zvířata promluvil odborník v této oblasti prof. Ing. Milan Marounek, DrSc. z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Ve své přednášce se věnoval zákazu plošného přídavku antibiotik do krmných směsí, zkrmování masokostní moučky a v neposlední řadě nežádoucí přítomností mykotoxinů v krmivech.

Kontrolní činností v oblasti uvolňování GMO do prostředí je v České republice pověřena Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Příspěvek k této problematice přednesl Ing. Martin Těhník z ČIŽP. Informoval přítomné o nejnovějších datech z kontrol na úrovni uzavřeného nakládání (laboratoře), uvolňování do životního prostředí (polní pokusy), a také o provedených kontrolách při uvádění GMO do oběhu.

Seminář byl zakončen tématem hodnotným hlavně pro zpracovatele krmiv. Ing. Miroslav Vyskočil z Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v Praze představil možnosti využití produkce GMO v krmivové základně. Mimo jiné také přítomné seznámil s cílenými kontrolami GM krmiv a dosavadními pozitivními nálezy.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.