Povinnosti podle nařízení o odlesňování

7. 6. 2024

Povinnosti podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1115 o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010

Povinnosti podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2023/1115 o dodávání na trh Unie a vývozu z Unie některých komodit a produktů spojených s odlesňováním a znehodnocováním lesů a o zrušení nařízení (EU) č. 995/2010

Použije se ode dne 30. 12. 2024

EU spotřebovává zemědělské produkty ze třetích zemí, jejichž produkce vede k významnému znehodnocování světových lesů. Jedná se zejména o chov skotu, a produkci kakaa, kávy, palmy olejné, kaučuku, sóji a produkci dřeva.

Komise proto přistoupila k regulačnímu opatření. Požaduje po hospodářských subjektech, aby zajistily, že relevantní produkty nezpůsobují odlesňování.
Měly by zavést systémy náležité péče, které prokazují, že nedošlo k odlesňování, a že byla identifikována země produkce, včetně geolokačních souřadnic příslušných pozemků, a obsahují posouzení rizik v souvislosti s místem produkce (výskyt lesů, spolupráce s původními obyvateli, míra korupce a padělání dokumentů, nedostatečné prosazování práva, riziko obcházení nařízení).

Hospodářské subjekty před dovozem a uvedením relevantních produktů na trh předloží elektronicky prohlášení o náležité péči, které obsahuje informace o subjektu a produktu, a informaci o tom, že subjekt nezjistil významné riziko (čl. 9 a 10 nařízení). Veškeré informace si předávají hospodářské subjekty a obchodníci v dalších stupních dodavatelského řetězce.

ÚKZÚZ bude dodržování nařízení od 1. 1. 2025 kontrolovat u následujících komodit:

1207 10               Palmové ořechy a jádra
1511                     Palmový olej a jeho frakce, též rafinovaný, ale chemicky neupravený
1513 21               Surový olej z palmových jader nebo babassuový olej a jejich frakce
1513 29               Olej z palmových jader nebo babassuový olej a jejich frakce
2306 60               Pokrutiny a jiné pevné zbytky z palmových ořechů nebo jader, též rozdrcené nebo ve tvaru pelet, po extrakci olejů z palmových ořechů nebo jader
1201                     Sójové boby, též drcené
1208 10               Mouka a krupice ze sójových bobů
1507                     Sójový olej a jeho frakce, též rafinovaný, ale chemicky neupravený
2304                     Pokrutiny a pevné zbytky, též rozdrcené nebo ve tvaru pelet, po extrakci sójového oleje

Aktuální informace o nařízení, dotčených hospodářských subjektech a povinnostech budou prezentovány 26. 6. 2024 na semináři v budově Ministerstva zemědělství.

Přílohy

Cílem semináře je podat aktuální informace o implementaci nařízení (EU) 2023/1115.
Seminář je určen především zástupcům hospodářských subjektů a obchodníkům a orgánům státní správy.
Stáhnout (pdf, 2 MB)
Prezentace obsahu nařízení o odlesňování vytvořená ÚHÚL, aktuální k 7. 6. 2024
Stáhnout (pdf, 2 MB)

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.