Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

HURÁ DO SADU aneb PĚSTUJTE S NÁMI

11. 5. 2021

květen z pohledu rostlinolékaře


Upozornění :  
 
Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výběru přípravku a termínu ošetření, zejména z důvodu ochrany včel v době kvetení. Ošetření je proto třeba provádět ve večerních hodinách. Při ošetřování je třeba se vždy řídit etiketou přípravku. 

 

OBALEČ JABLEČNÝ 

V letošním roce je průběh vegetace značně opožděný oproti předchozím velmi teplým letům, Vloni byla již touto dobou v teplejších oblastech odkvetlá většina peckovin a probíhalo kvetení jabloní. Letos se v tuto dobu v ovocných výsadbách stále ještě vyskytují škůdci časného jara. 

Nejvýznamnějším a pravidelně se vyskytujícím škůdcem výsadeb jádrovin je obaleč jablečný (Cydia pomonella).  

Počátkem května nastává vhodné období pro vyvěšení feromonových lapačů s výjimkou nejteplejších oblastí, kde se lapače vyvěšují dříve (již v poslední dekádě dubna), což však dle vývoje počasí pro letošní rok neplatí. Kontrolují se pravidelně 2x týdně, po celou sezónu ve stejné dny  a pro druhou generaci se musí ještě vyměnit feromonové odparníky. Lapače slouží ke stanovení optimálního termínu ošetření jabloní. 
 
K monitoringu průběhu letu obaleče jablečného se používá feromonový lapač Deltastop CP. 


ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany – oblaleč jablečný 

-----------------------------------------------------------------------------

MŠICE  

V  tomto období lze pozorovat vývoj zakladatelek  mšic - mšice třešňové Myzus cerasi na červených peckovinách, mšic švestkové, slívové, bodlákové nebo chmelové (Hyalopterus pruniBrachycaudus helichrysi, B. cardui a Phorodon humulina modrých peckovinách, mšice jabloňové a m. jitrocelové (Aphis pomiDysaphis plantaginea) na jabloních.  
 
Navzdory tomu, že výskyty mšic jsou slabé, je nyní  ideální období pro regulaci, protože se zabrání deformacím listů a plodů způsobených sáním mšic i větší škodlivosti spojené se vznikem kolonií. 


ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - Mšice třešňová Mšice švestková Mšice  jabloňová a další druhy naleznete v Rosltinolékařském portálu ÚKZÚZ po zadání "mšice" do vyhledávání
 
-----------------------------------------------------------------------------

PILATKA NA JABLONÍCH A ŠVESTKÁCH   

Aktuálně může na jabloních a švestkách škodit pilatka jablečná, žlutá nebo švestková.  

Jedná se o přibližně  7 mm velikou, oranžově až hnědě zbarvená mouchu s černým hřbetem.  
 
Pilatky kladou vajíčka na květy jabloní, preferují tzv. „královské květy“, což jsou středové květy v květenství, ze kterých se vyvíjejí nejkvalitnější plody. Jejich  larvy  škodí na nově se vyvíjejících plodech podpovrchovým a později povrchovým žírem. a vytvářejí na nich pentlicovité jizvy, které později korkovatí a během růstu plodu se zvětšují.  
 
Napadené plody se vyvíjejí nerovnoměrně a mohou mít i mírně deformovaný tvar. Z důvodu zhoršeného vzhledu jsou poškozené plody neprodejné.  
 
Později larvy přelézají na okolní plody a škodí vyžíráním jádřince plodů, kde vytvářejí dutinu vyplněnou po octu zapáchající červenohnědou až hnědočernou drtí-trusem a na povrchu plodu kruhový otvor rovněž vyplněný drtí a případně doprovázený výtokem rezavé tekutiny. Takto poškozené plody předčasně opadávají, napadení pilatkou lze zaměnit s druhým fyziologickým, neboli tzv. červnovým opadem plodů.  
 
K monitorování průběhu letu a kladení pilatek se používají optické lapače, což jsou plastové lepové desky bílé barvy, které se vyvěšují na počátku kvetení do korun stromů škůdcem preferovaných časně kvetoucích odrůd jabloní (Idared, James Grieve, Julia, Šampion, Rubinola atd.) ve výšce asi 1,5 m na osvětlenou stranu. Po dobu kvetení se 2-3x týdně sledují výskyty dospělců na deskách. Při zjištění prahu škodlivosti - výskytu 10 a více dospělců na lapák za 2 dny je třeba co nejdříve ošetřit. V letech s rozvleklým průběhem kvetení z důvodu chladného počasí je třeba ošetření za 7-10 dní zopakovat. 

Příbuzné druhy pilatek – pilatka žlutá a p. švestková škodí na modrých peckovinách - slivoních. 

K monitorování se používají rovněž bílé lepové desky, orientačně lze odhadnout termín ošetření dle fenofáze slivoní, kterou je opad korunních lístků.

V období konce kvetení končí kladení vajíček a je tedy i vhodné období pro provedení ochrany. Napadené květy v neošetřených výsadbách předčasně opadávají. Opad plodů způsobený pilatkami bývá často zaměňován za špatné opylení květů. 

 
ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - Pilatka jablečná  Pilatka žlutá
 
-----------------------------------------------------------------------------  

Jarní CHOROBY ovocných dřevin 
 

MONILIOVÁ SPÁLA 

V případě deštivého a chladného počasí je třeba opakovat ošetření proti moniliniové spále peckovin (Monilinia laxa), v současnosti především u višní a náchylných odrůd třešní.  

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - moniliová spála

-----------------------------------------------------------------------------
 
STRUPOVITOST JABLONĚ  


V období kvetení jabloní dozrává maximum askospor původce strupovitosti jabloně houby Venturia inaequalis a toto období je z hlediska ochrany nejdůležitější. V případě neošetření hrozí nejen poškození mladých listů, ale především napadení vyvíjejících se plodů. Časné napadení může způsobit nejen výskyt typických skvrn, ale během dalšího růstu i tvorbu  prasklin a následně sekundární napadení jinými patogeny.   


ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany – strupovitost jabloně 

 
-----------------------------------------------------------------------------

PADLÍ JABLONĚ   

V tomto období se mohou objevit primární výskyty padlí jabloně Podosphaera leucotricha na květenstvích a rašících letorostech. Pokud je napadení slabé, nejlepším způsobem je mechanické odstranění a následně likvidace těchto napadených částí, a to buď odstřižením nebo vylomením.

Silně napadené stromy je třeba ošetřit, některé přípravky proti strupovitosti vykazují současnou účinnost i proti padlí. Proti padlí jsou účinné i přípravky na bázi síry, které se používají i v ekologickém zemědělství, ale některé odrůdy jabloní reagují citlivě na ošetření sírou. Rovněž lze použít i biologické přípravky. 

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - padlí jabloně 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.