Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

HURÁ DO SADU aneb PĚSTUJTE S NÁMI

8. 4. 2021

duben z pohledu rostlinolékaře


NEBEZPEČÍ PRIMÁRNÍCH INFEKCÍ STRUPOVITOSTI JABLONĚ 

Původce strupovitosti jabloně houba Venturia inaequalis přezimuje v opadaných listech na povrchu půdy, významným preventivním opatření je jejich odstranění, a to na podzim brzy po opadu nebo jejich zbytků velmi časně na jaře, nejpozději do konce března, ještě před první infekcí. 
Optimální je napadené listy shrabat a zlikvidovat kompostováním, musí však být zasypány vrstvou zeminy, aby se nemohly šířit spory.  

První příznaky choroby lze nalézt na nejníže položených listech, nejčastěji uvnitř koruny nebo na neosluněné straně stromu, nebo na nedostatečně nebo neošetřených stromech a zejména na lokalitách s omezeným pohybem vzduchu (okraje lesa, údolí, okolí vodních toků a nádrží apod.).  
 

Proti strupovitosti jabloně je nutné provádět ošetření preventivně, vždy před příchodem deště (ve fenofázi “zelená špička” , případně “myší ouško”), pouze za výjimečných situací, např. když nelze ošetřovat pro vytrvalé deště, lze použít přípravky s kurativní (léčebnou) účinností.  
 
Ošetřovat je třeba po celé období primárních infekcí (do vyčerpání veškeré zásoby askospor) což je od dubna do konce května až počátku června. Účinnost provedeného ošetření ale zjistíme až za delší dobu, protože choroba má poměrně dlouhou inkubační dobu (období od infekce do objevení prvních příznaků), dokonce až 17 dní.  
 
Pokud je ochrana úspěšná a napadení slabé (listy a plody jsou ve druhé pol. června bez příznaků nebo napadeno max. 1-2 %), lze ošetřování ukončit, jinak je nutné pokračovat až do konce vegetace. Při pozdním zahájení ochrany nebo nedostatečném ošetření mohou listy předčasně opadnout a napadené plody zůstávají trvale poškozené a lze zabránit pouze šíření choroby.  

Maximální intenzita ochrany musí být v období největšího nebezpečí infekcí, tj. od fáze „růžového poupěte“ do doby cca 1–2 týdny po odkvětu. Minimálně je třeba provést dvě základní ošetření, před květem a po odkvětu.  
 
Interval mezi jednotlivými ošetřeními (obvykle 7-10, výjimečně 14 dní) by měl zohlednit infekční tlak (napadení v předchozím roce), intenzitu růstu jabloní (v období maximálního růstu a teplého počasí se vyvíjejí až 3 nové listy týdně, pokud není použit systémový přípravek, nové listy nejsou chráněné), dobu reziduálního působení přípravku a mechanismus účinku – zda je použit kontaktní nebo systémový přípravek) a rovněž předpověď počasí.  
 
Za suchého počasí se neošetřuje a ošetří se až před předpokládanou změnou počasí (předpověděnými srážkami).   


ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany – strupovitost jabloně 

Mapa prognózy pro strupovitost jabloně  na základě SET*
 

-----------------------------------------------------------------------------

MONILINIOVÁ SPÁLA MERUNĚK 

Začalo období kvetení meruněk a současně došlo k výrazné změně počasí, která může vytvořit vhodné podmínky pro vývoj nejvýznamnější houbové choroby – moniliniové spály meruněk.  
 
Patogen Monilinia laxa přetrvává ve zbytcích napadených plodů, tzv. mumiích, a to zaschlých na větvích nebo opadaných na povrchu půdy.  

Účinným a důležitým preventivním opatřením je proto odstraňování těchto odumřelých plodů, nejpozději během vegetačního klidu, jako zdrojů infekce. Na nich se na jaře vytvářejí konidie, které se šíří větrem a za vysoké vlhkosti vzduchu nebo déletrvajícího ovlhčení dochází k infekci květů.  
 
Konidie se zachycují na bliznách, kde vyklíčí a mycelium prorůstá postupně do semeníku a dále květní stopkou až do plodonošů a větví. Napadené části květy, plodonoše, jednoleté větévky i celé větve vlivem produkovaných metabolitů vadnou a náhle zasychají.  
 
Důležité je tedy i včasné odstraňování napadených odumřelých větví během vegetace, dokud jsou příznaky viditelné.  
 
V období kvetení je třeba sledovat předpověď počasí a tam, kde došlo v předchozích letech ke škodlivému výskytu choroby je třeba meruňky preventivně ošetřit. Další ošetření je vhodné opakovat přibližně 7-14 dní po předchozím.  
 
Stejný patogen napadá i višně a třešně, které kvetou později a způsobuje moniliniovou spálu višní, případně i třešní. 

 

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - moniliniová spála meruněk  
 

-----------------------------------------------------------------------------

KVĚTOPAS JABLOŇOVÝ časný jarní škůdce jabloní 

 
Již v těchto dnech nebo v nejbližší době lze dle předpovědních modelů očekávat první výskyty dospělců květopase jabloňového.  
 
Květopas je drobný, asi 4-5 mm velký tmavohnědý brouk s dlouhým noscem a světle šedými chloupky a páskami na krovkách ve tvaru písmene „V“. Skutečné výskyty je třeba ověřit přímým sledováním v sadu ve dnech, když maximální teplota vystoupí na 15 °C.  
 
Ke sledování se používá metoda sklepávání brouků, provádí se údery do větví a brouci padají do sklepávadla, Na jednom stromu se provede pouze jedno sklepnutí. Sklepávadlo lze nahradit např. světlým deštníkem.  
 
Brouci brzy na jaře opouštějí zimní úkryty a nalétávají na jabloně, zde upřednostňují raně kvetoucí odrůdy a největší, tzv. „královské“ květy, následuje období úživného žíru na pupenech jabloní a páření, cca za týden poté nakladou samice vajíčka a za další týden se vylíhnou larvy, které vyžírají vnitřek květů.  
 
Napadené květy jsou charakteristické tím, že se poupata se nerozvíjejí, zasychají a hnědnou.  
 
Ošetření je třeba provést ještě před vykladením vajíček do pupenů, později již nelze vajíčka nebo larvy uvnitř poupat zasáhnout. Termín ošetření lze stanovit orientačně dle fenofáze jabloní, těsně před fází „myšího ouška“ nebo přesněji dle sumy efektivních teplot. 

 
ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - květopas jabloňový 


* SET - sumu efektivních teplot využíváme pro prognózu vývoje, indikaci ochrany a sledování populační dynamiky organismů - výstupy naleznete na ROSTLINOLÉKAŘSKÉM PORTÁLU ÚKZÚZ nejem pro ovocné druhy, ale i pro řadu dalších plodin

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.