Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

HURÁ DO SADU aneb PĚSTUJTE S NÁMI

31. 3. 2021

březen z pohledu rostlinolékaře

 Broskvoně - vhodné období pro ošetření proti kadeřavosti   

Studené počasí v předchozích týdnech a pouze krátká období oteplení způsobily, že nástup jara je oproti předchozí rokům opožděný.  
 
V extrémně teplých letech dochází již v období přelomu února a března, ale nejčastěji v březnu k počátku rašení broskvoní (a také mandloní) a současně probíhá i vývoj původce kadeřavosti broskvoně - patogenní houby Taphrina deformans, která je nejvýznamnější chorobou broskvoní a mandloní.  
 
V současné době nastalo období vhodné pro ošetření - ošetření je třeba provést ve fázi nalévání pupenů, a to preventivně před předpověděným obdobím srážek. Termín ošetření lze stanovit i na základě fenofáze kvetení lísky. 
 
Houba přezimuje ve formě spor (blastospor) na povrchu letorostů, které na jaře klíčí a infikují vyvíjející listy, letorosty a později plody. Na napadených listech se tvoří vypouklé nepravidelné světlezelené nebo červené puchýřovité útvary, později od května na spodní straně listů bělavý povlak. 

Největší nebezpečí infekcí je při deštivém a chladnějším počasí v období od počátku rašení do konce kvetení.  

K prvnímu ošetření jsou vhodné měďnaté fungicidy. Ošetření je třeba 1–2x opakovat, dle průběhu počasí a rychlosti vývoje stromů na jaře, a to organickými fungicidy.

Mimo ošetření je třeba také průběžně odstraňovat a likvidovat napadené listy, u napadených stromů, kterým předčasně opadly listy podpořit jejich regeneraci přihnojením a závlahou.  
 
Dalším preventivním opatřením je pěstovat méně náchylné odrůdy.

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany proti kadeřavosti broskvoní

----------------------------------------------------------------------------- 

 Při řezu ovocných stromů je vhodné současně sledovat výskyt přezimujících stadií škůdců, kteří během vegetace poškozují listy nebo dokonce plody. Lze provádět i některá preventivní opatření, která mohou omezit výskyt a šíření některých chorob během následující vegetace.  

Na kmenech stromů v trhlinách borky a starších větvích, větevních vidlicích nebo na plodonosném obrostu přezimují např. vajíčka svilušek, mšic jabloňové i jitrocelové, mery jabloňové nebo píďalky podzimní, zápředky s housenkami obalečů nebo štítky štítenky čárkovité či zhoubné. 

Dále při řezu odstraňujeme z větví tzv. „mumie“, což jsou zbytky plodů napadených moniliniovou hnilobou, které jsou zdrojem infekce v následujícím roce. Podobně by měly být odstraněny moniliózní plody, které zůstaly ležet po sklizni pod stromy.  

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany např. proti moniliniové hnilobě peckovin  

Rovněž lze při řezu odstraňovat konce jednoletých letorostů s příznaky napadení padlím jabloně, které jsou také zdrojem primárních infekcí nebo u hrušní větve s charakteristickými příznaky strupovitosti hrušně.  
 
Po řezu je zase vhodné ošetřit všechny větší řezné rány registrovanými prostředky k ošetření ran, stejně tak i mrazové trhliny na kmenech nebo poškození krčků způsobené hlodavci. 

 

------------------------------------------------------------------- 

 Jak na trhliny v korových a dřevních částech - korové nekrózy 

 
Zahrádkáři často používanou a oblíbenou metodou bylo bílení kmenů roztokem hašeného vápna, tzv. vápenným mlékem. Před nátěrem se také provádělo mechanické odstraňování staré borky s porosty lišejníků a současně také docházelo k likvidaci přezimujících stadií škůdců, např. zámotků obalečů apod. Tento časově náročný postup se již většinou nevyužívá, ale byl účinný.

Pracovně náročné je také obalování kmenů např. bílým balícím papírem. Méně náročným způsobem je zastínění kmenů např. pomocí dřevěných desek postavených na jižní straně kmenů.  
 
V případě již vzniklých poškození je třeba řezné rány co nejdříve ošetřit přípravky, nebo pomocnými prostředky určenými k ošetření ran. K dispozici jsou jak tekuté přípravky, které se aplikují postřikem, tak přípravky, které se aplikují nátěrem.  

Ránu je třeba mechanicky očistit až do zdravého dřeva a potom aplikovat přípravek. Aplikace by se měla provádět za suchého i teplého počasí na suchý povrch. 

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany např. proti korové nekróze u peckovin

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.