Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

HURÁ DO SADU aneb PĚSTUJTE S NÁMI

9. 8. 2021

červenec z pohledu rostlinolékaře

Upozornění:

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat výběru přípravku a termínu ošetření, zejména z důvodu ochrany včel v době kvetení. Ošetření je proto třeba provádět ve večerních hodinách. Při ošetřování je třeba se vždy řídit etiketou přípravku. 

 

MŠICE

Na jabloních lze v období července pozorovat listy poškozené sáním mšicí jitrocelovou (Dysaphis plantaginea), ta ovšem již přeletěla na letního hostitele – jitrocel, a tím její škodlivost v sadech letos skončila.

V současné době je možné pozorovat výskyty mšice jabloňové (Aphis pomi), které lokálně, zvláště u drobných pěstitelů mohou dosahovat hospodářské škodlivosti.

Zaznamenán je také výskyt mšice Aphis schneideri na rybízu, projevuje se tvorbou listových hnízd, která si ovšem stále zachovávají zelenou barvu. Na broskvoních je možné pozorovat také listová hnízda, která zde vytváří mšice hnízdotvorná (Brachycaudus schwartzi).

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - mšice jitrocelovámšice jabloňovámšice hnízdotvorná

--------------------------------------------------------------------------------------

PILATKA ANGREŠTOVÁ

Pozorovány jsou také důsledky žíru pilatky angreštové (Pristiphora rufipes). Samičky kladou v květnu a počátkem června vajíčka do okrajů angreštových listů nebo k bázi listových žeber. Larvy ožírají listy tak, že z nich zůstanou jen žebra. Ochrana se provádí na začátku žíru larev.  V současnosti je možné se zaměřit na opatření preventivního charakteru, a tedy podpořit biologickou aktivitu půdy v okolí keřů mělkou kultivací půdy (larvy přezimují v zámotku v půdě v hloubce 2-3 cm).

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - pilatka angreštová

--------------------------------------------------------------------------------------

REZ HRUŠŇOVÁ (rzivost hrušně)

U hrušní neošetřených v době květu je opět zaznamenán silný výskyt rzi hrušňové  (Gymnosporangium sabinae), jejímž druhým hostitelem je jalovec čínský a jalovec chvojka a nikoliv túje jak se traduje. Jednou z podmínek zabránění infekce je vzdálenost mezi oběma hostiteli alespoň 200 m (lépe 500 m).

V současné době již nelze proti chorobě nic dělat, např. ošetřovat nebo odstraňovat listy je neúčinné.

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - rzivost hrušně

Rzivost hrusne.indd (eagri.cz)

Výskyty jsou v letošním roce z důvodu vhodného počasí pro infekce na jaře silné.

Houba - rez hrušňová jako původce choroby nazvané rzivost hrušně je dvoubytná, a tak se střídají hostitelské rostliny – jalovec a hrušeň. V pozdním létě se vytvoří na spodní straně listů zduřeniny, ze kterých vyrůstají aecia, ze kterých vyletují aeciospory. Tyto pokud dopadnou na jehlice jalovců vyklíčí ve vodě a zase infikují jalovce. Tak se cyklus opakuje a nyní bude hrozit nebezpečí naopak jalovcům.

Žádný přípravek není proti rzivosti registrován, případně lze využít vedlejší účinnost přípravků proti houbovým chorobám ovoce.

Ochrana je jedině prevence – nevysazovat v blízkosti jalovce a hrušně.

--------------------------------------------------------------------------------------


OŠETŘENÍ POZDNÍCH ODRŮD PROTI monilinii

Probíhá sklizeň ovoce a z důvodu dodržení ochranné lhůty nelze již v současné době ošetřovat některé druhy rané druhy jako meruňky a broskve, např. proti moniliniové hnilobě.


ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - moniliová hniloba plodů peckovin

Stále však lze v případě potřeby ošetřovat slivoně nebo pozdní odrůdy broskvoní jabloní a hrušní proti monilinii.

V tomto období se rovněž provádí ochrana proti obalečům. Jedná se o druhé generace škůdců - obaleče jablečného, švestkového nebo východního, které způsobují škody na plodech.

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - obaleč švestkový

------------------------------------------------------------------------------------

VRTULE OŘECHOVÁ

V posledních letech došlo ke škodlivým výskytům invazního škůdce VRTULE OŘECHOVÉ (Rhagoletis completa). V současné době se objevují první vylíhnutí dospělci a probíhá kladení vajíček. Larvy vrtule se vyvíjejí v oplodí ořechů, které znehodnocují a plody mohou zahnívat nebo dokonce předčasně opadávat. Ošetření je vzhledem k velikosti stromů problematické. Ke stanovení případného termínu ošetření se používají žluté lepové desky

ROSTLINOLÉKAŘSKÝ PORTÁL ÚKZÚZ - podrobné informace, ukázka příznaků, možnosti ochrany - vrtule ořechová

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.