Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

23. 6. 2021

Souhrn informací ve vztahu k nové legislativě.

Na konci roku 2019, kdy nabylo účinnost nařízení (EU) 2016/2031 o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, nazývané též nařízení o zdraví rostlin, došlo k významným změnám fytosanitárních postupů v EU. Obecná pravidla fytosanitárního režimu definuje i nařízení (EU) 2017/625 o úředních kontrolách. Na obě tato nařízení, přijatá Evropským parlamentem a Radou, navazuje řada sekundárních předpisů – nařízení přijímaných Evropskou komisí, která jsou pro členské státy EU přímo platná.

Na národní úrovni byl v souladu s unijními předpisy zásadně upraven zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, k němuž byly vydány nové prováděcí vyhlášky.

Přílohy

Aktuální plochy chmelnic v České republice

12. 5. 2020
Tisková zpráva — Evidovaná sklizňová plocha chmele je aktuálně 4 947,4 ha. Největší nárůst plochy byl zaznamenán u odrůdy Sládek.

Ukončení nouzového stavu ve vztahu k odborné způsobilosti pro nakládání s přípravky na ochranu rostlin

12. 5. 2020
Vzhledem k tomu, že ke dni 17.5.2020 by měl být v České republice ukončen nouzový stav, sděluje tímto ÚKZÚZ, že po tomto datu dojde k obnovení konání zkoušek odborné způsobilosti a mohou být znovu otevřeny kurzy a školení v rámci vzdělávacích zařízení.

Organické hnojení může přinášet i vyšší výnosy než hnojení pouze minerálním dusíkem

7. 5. 2020
Pravidelným hnojením digestátem, kejdou a kompostem mohou být dosahovány podobné nebo i vyšší výnosy než hnojením výhradně minerálním dusíkatým hnojivem. Tato organická hnojiva mohou částečně nahradit nedostatkový chlévský hnůj. Také představují nižší riziko ztrát a proplavení nitrátového dusíku do spodních půdních horizontů.

Mimořádná opatření Evropské komise ve vztahu k výsadbě vinic

6. 5. 2020
Informujeme o mimořádných opařeních Evropské komise z pohledu zrušení sankcí a ztrát v případě již uděleného povolení pro novou či opětovnou výsadbu.

Výskyt hraboše polního v dubnu 2020

30. 4. 2020
Z dat ÚKZÚZ vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity hrabošů dosáhl v dubnu 4násobku prahu škodlivosti (217 aktivních nor na ha). Nejpočetnější stavy hrabošů byly zaznamenány v porostech řepky, vojtěšky, jetele a trvalých travních porostech, nejmenší pak v obilninách.

Doplňková závlaha významně ovlivňuje výnos a půdní úrodnost

27. 4. 2020
Dlouhodobé vegetační zkoušky ÚKZÚZ v oblasti jižní Moravy prokázaly pozitivní vliv závlahy na výnosy brambor a jarního ječmene. Kladně přispívá také k účinnosti hnojení a udržuje vyšší hodnoty výměnné půdní reakce.

Nové fytosanitární požadavky Spojeného Království na dovoz dřevin, dřeva a kůry

23. 4. 2020
Tisková zpráva — ÚKZÚZ informuje všechny vývozce a pěstitele dřevin o nových fytosanitárních podmínkách dovozu rostlin určitých rodů a druhů dřevin, dřeva a kůry do Spojeného království Velké Británie a Severního Irska (dále „Spojené království“). Nové podmínky dovozu platí od 21. dubna 2020 a důvodem jejich zavedení je ochrana před zavlečením některých nebezpečných karanténních škůdců a původců chorob dřevin.

Řešení krizové situace v souvislosti s výsadbami vinic

22. 4. 2020
ÚKZÚZ nebude ukládat správní sankce u udělených povolení pro novou výsadbu (PONV) a povolení pro opětovnou výsadbu po vyklučení (POOV) v letech 2017 a 2018, tedy těch, jejichž expirační lhůta končí v roce 2020 a 2021.

Nouzový stav a odborná způsobilost v lesním hospodářství

20. 4. 2020
S ohledem na nouzový stav a současně kalamitní výskyt kůrovce v ČR bude ústav dočasně tolerovat praxi, při které fyzická osoba, která v rámci svých profesních činností nakládá s přípravky pod dohledem držitele osvědčení druhého stupně nebo třetího stupně, nemusí být držitelem osvědčení prvního stupně.

Lehké půdy jsou náchylnější ke kontaminaci rizikovými prvky

14. 4. 2020
Tisková zpráva — Z výsledků získaných v rámci vedení Registru kontaminovaných ploch vyplývá, že k překročení preventivních hodnot jsou náchylnější lehké půdy. V těchto půdách dochází nejčastěji k překročení limitních hodnot u chromu a arsenu, u ostatních půd představuje největší riziko kadmium.
1 ... 23 24 25 ... 44

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.