Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

23. 6. 2021

Souhrn informací ve vztahu k nové legislativě.

Na konci roku 2019, kdy nabylo účinnost nařízení (EU) 2016/2031 o ochranných opatřeních proti škodlivým organismům rostlin, nazývané též nařízení o zdraví rostlin, došlo k významným změnám fytosanitárních postupů v EU. Obecná pravidla fytosanitárního režimu definuje i nařízení (EU) 2017/625 o úředních kontrolách. Na obě tato nařízení, přijatá Evropským parlamentem a Radou, navazuje řada sekundárních předpisů – nařízení přijímaných Evropskou komisí, která jsou pro členské státy EU přímo platná.

Na národní úrovni byl v souladu s unijními předpisy zásadně upraven zákon č. 326/2004 Sb., o rostlinolékařské péči, k němuž byly vydány nové prováděcí vyhlášky.

Přílohy

EU změnila fytosanitární požadavky v ochraně před bakterií Xylella fastidiosa

21. 8. 2020
Tisková zpráva — Dne 20. 8. 2020 nabylo účinnosti nové prováděcí nařízení Komise týkající se opatření proti zavlékání a rozšiřování bakterie Xylella fastidiosa v rámci Unie. Nově stanovuje intenzitu průzkumu i režim testování a přemisťování rostlin v rámci obchodování.

Informace pro žadatele týkající se zásahu vyšší moci z důvodu výskytu hraboše polního

21. 8. 2020
SZIF na svém webu zveřejnil aktualizaci informací pro žadatele týkající se zásahu vyšší moci – mimořádných okolností z důvodu nadměrného výskytu hraboše polního – nezasetí meziplodiny

Reakce na článek "V české půdě přibývá karcinogenního kadmia. Experti volají po zpřísnění"

20. 8. 2020
Na webu iDNES byl dnes uveřejněn článek, který poměrně dramaticky popisuje nebezpečí kontaminace zemědělských půd v ČR kadmiem. Naše údaje v článku uvedené mnoho vysvětlují, přesto považujeme za důležité reagovat i na některá další uvedená tvrzení.

Nezakládání porostů meziplodin bude významnou prevencí proti šíření hrabošů

20. 8. 2020
Tisková zpráva — Z důvodu pokračující gradace hraboše na různých místech ČR je zásadní nevytvářet v době před setím a v době vzcházení ozimých plodin na orné půdě dočasné porosty, které hrabošům slouží jako přechodné útočiště a poskytují jim potravu a úkryt pro rozmnožování. Absence meziplodin v současné době představuje jednu z účinných preventivních nechemických metod ochrany před dalším nárůstem početnosti a…

EU zpřísnila fytosanitární požadavky v ochraně před virem hnědé vrásčitosti plodů rajčete

17. 8. 2020
Tisková zpráva — Dne 15. 8. 2020 nabylo účinnosti nové prováděcí nařízení Komise (EU) 2020/1191 k ochraně před zavlékáním viru hnědé vrásčitosti plodů rajčete (ToBRFV - Tomato brown rugose fruit virus) do EU a jeho dalším rozšiřováním na území EU. Zavádí povinnost vzorkování a testování veškerého uskladněného neotestovaného osiva rajčete a papriky na ToBRFV při přemisťování v rámci EU.

Fotosoutěž - "Pečujme o zdraví rostlin, i ony mohou být nemocné"

14. 8. 2020
Výsledky fotosoutěže konané od 1. 5. do 15. 8. 2020 u příležitosti Mezinárodního roku zdraví rostlin.

Výskyt hraboše polního v červenci 2020

5. 8. 2020
Z dat ÚKZÚZ vyplývá, že celorepublikový průměr intenzity hrabošů dosáhl v červenci 695 aktivních východů z nor (AVN) na hektar, což odpovídá 3,5násobku prahu škodlivosti (práh škodlivosti pro letní období je 200 aktivních východů z nor na hektar). Došlo tak k navýšení četnosti populací v porovnání s daty pro červen. Vysoký podíl extrémních výskytů byl potvrzen v celé řadě okresů Středočeského a…

Upozornění na termín pro hlášení sklizní

4. 8. 2020
1. 9. 2020 je posledním dnem, kdy je možné podat hlášení k podzimnímu termínu odhadu sklizně ovoce.

Změna předpisů týkajících se opatření proti zavlékání bakterie Pseudomonas syringae pv. actinidiae do Unie a proti jejímu rozšiřování na území Unie

31. 7. 2020
Tisková zpráva — Ke dni 20. července 2020 zrušil Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (dále jen „ÚKZÚZ“) Nařízení ÚKZÚZ o mimořádných rostlinolékařských opatřeních k ochraně proti zavlékání a rozšiřování bakterie Pseudomonas syringae pv. actinidiae, čj. UKZUZ 013944/2017, ze dne 20. 2. 2017.

Upozornění pro školkaře, kteří zamýšlejí dodávat hostitelské rostliny bakterie Erwinia amylovora, původce bakteriální spály růžovitých, do chráněných zón v EU, vymezených vůči této bakterii

31. 7. 2020
Od 14. prosince 2019 platí nová fytosanitární legislativa, což je důvod změn i v problematice chráněných a nárazníkových zón.
1 ... 20 21 22 ... 44

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.