Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Účast ÚKZÚZ na 13. zasedání Komise FAO pro fytosanitární opatření v Římě

20. 4. 2018

Ve dnech 16. až 20. dubna 2018 se ředitel sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ Michal Hnízdil účastnil 13. zasedání Komise FAO pro fytosanitární opatření v Římě. Strategickými tématy tohoto zasedání byly zejména mezinárodní využívání elektronické certifikace při fytosanitárním odbavování při dovozu a vývozu rostlin, vývoj odborných fytosanitárních standardů nebo nové technologie využívané v diagnostice původců biotických poškození rostlin. Pozornost byla věnována i přípravě a rozsahu celosvětově pořádaných akcí v rámci Mezinárodního roku zdraví rostlin, kterým bude rok 2020.

Ve dnech 16. až 20. dubna 2018 se ředitel sekce rostlinolékařské péče ÚKZÚZ Michal Hnízdil účastnil 13. zasedání Komise FAO pro fytosanitární opatření v Římě. Tato Komise je vrcholným orgánem Mezinárodní úmluvy o ochraně rostlin (International Convention on Plant Protection = IPPC), jejíž smluvní stranou je Česká republika od 1. ledna 1993. Tématem IPPC je ochrana pěstovaných a volně rostoucích rostlin před škodlivými organismy rostlin s cílem pomoci zachovat udržitelné zemědělství, zvýšit celosvětovou bezpečnost potravin a chránit životní prostředí.

Na základě principů této mezinárodní úmluvy jsou tvořeny a na zasedáních Komise FAO pro fytosanitární opatření schvalovány mezinárodní fytosanitární standardy regulující obchod s rostlinnými komoditami, které jsou podkladem pro národní legislativy včetně fytosanitárních předpisů EU. Obsah těchto standardů je tak zásadním prvkem určujícím míru případných fytosanitárních omezení obchodu s rostlinami, která se snaží zabránit zavlékání zejména karanténních škůdců a původců chorob rostlin.

Letošní již 13. zasedání Komise FAO pro fytosanitární opatření se zabýval několika důležitými strategickými tématy. Jedná se zejména o mezinárodní využívání elektronické certifikace při fytosanitárním odbavování při dovozu a vývozu rostlin. Důležitými tématy byly také udržitelné financování IPPC, priority pro další vývoj odborných fytosanitárních standardů nebo nové technologie využívané v diagnostice původců biotických poškození rostlin. Dále byla projednána příprava a rozsah celosvětově pořádaných odborných i osvětových akcí v rámci Mezinárodního roku zdraví rostlin, kterým bude rok 2020.

Škodlivé organismy rostlin neznají státní hranice, Komise FAO pro fytosanitární opatření tak plní zejména v dnešním globalizovaném světě důležitou úlohu.

Pozn. FAO - Organizace pro výživu a zemědělství (Food and Agriculture Organization)

 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.