Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Setkání českých a rakouských rostlinolékařů na Moravě

15. 12. 2017

V prosinci se sešli zástupci rostlinolékařů ÚKZÚZ a rakouských úřadů odpovědných za rostlinolékařskou péči v jihomoravských Hnanicích. Cílem setkání byla vzájemná výměna praktických zkušeností z každodenní práce v terénu i koncepčních přístupů k řešení často přeshraničních rostlinolékařských problémů.

Byla prezentována řada příkladů dobré praxe v oblastech kontrol používání přípravků na ochranu rostlin, dřevěného obalového materiálu, provádění monitoringu škodlivých organismů rostlin nebo při řešení ohnisek výskytu fytokaranténních škodlivých organismů rostlin.

V Rakousku existují víceleté zkušenosti s potlačováním kříska révového, který je významný jako přenašeč obávaného původce choroby révy vinné – fytoplazmy zlatého žloutnutí. Křísek byl poprvé v Česku zjištěn v roce 2016, fytoplazma zlatého žloutnutí dosud nikoliv; rakouské poznatky tak byly pro nás velmi cenné. Podobně inspirativní byla rakouská prezentace o úsilí vymýtit tři ohniska výskytu nebezpečného tesaříka Anoplophora glabripennis opakovaně zavlékaného do Rakouska dřevěnými obaly se zbožím dováženým z Číny. Přestože v ČR dosud nebylo zavlečení tohoto invazního dřevokazného škůdce zjištěno, je toto riziko velmi vysoké.

Rakouští kolegové nejvíce ocenili, že ÚKZÚZ jako národní organizace ochrany rostlin v ČR v sobě koncentruje prakticky všechny odpovědnosti v oblasti státem garantované rostlinolékařské péče.  V Rakousku je národní rostlinolékařskou organizací ministerstvo zemědělství, které však tuto odpovědnost deleguje na více různých úřadů a také na spolkové země. V praxi je tak v Rakousku velmi náročné koordinovat společný postup např. při potlačování fytokaranténních kalamit a je také obtížné si rychle vyměňovat potřebné odborné informace.

V Rakousku se na rozdíl od Česka již řadu let nevyskytl původce bakteriální hnědé hniloby bramboru, jehož výskyty musí být dle legislativy EU vymýceny. Proto rakouští kolegové uvítali podrobné informace o rozsahu a výsledcích monitoringu původce hnědé hniloby v ČR, zejména s ohledem na jeho letošní výskyt v divoce rostoucích hostitelích v řece Dyji v těsné blízkosti státní hranice s Rakouskem. Byla dohodnuta úzká přeshraniční součinnost a výměna informací s cílem včas reagovat na zjištěné výskyty.

Úspěšné setkání českých a rakouských rostlinolékařů tak bylo důležitým milníkem, který i na základě navázaných osobních kontaktů odstartoval těsnější spolupráci při řešení praktických problémů ochrany rostlin mezi oběma státy. Škodlivé organismy rostlin neznají státní hranice, proto se opět potvrdilo, že účinně bojovat s nimi lze jen na základě úzké přeshraniční součinnosti. 

 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.