Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Proběhl 10 th European Organic Congress

8. 4. 2016

Ve dnech 4. - 6. dubna se u příležitosti nizozemského předsednictví EU v ekologickém centru De Horst Estate (Driebergen) konal již desátý ročník European Organic Congress. Setkalo se tu více než 200 účastníků z téměř všech členských zemí EU za účasti nizozemského ministra zemědělství a zástupců Evropské komise.

Právě výměna informací i konfrontace mezi zástupci sektoru ekologického zemědělství (EZ), který byl reprezentován IFOAM EU Group a Evropskou komisí přinesla zajímavé poznatky i pro ČR.

Z pohledu sektoru EZ je třeba do budoucna změnit Společnou zemědělskou politiku EU, která nyní bohužel stále vede k přebytkům potravin, snižování  kvality potravin, poškozování životního prostředí a snižování pracovních příležitostí na venkově. Nizozemský ministr Martijn van Dam i zástupci Komise poukázali na to, že peníze daňových poplatníků určené na dotace do evropského zemědělství musejí podporovat veřejné statky a ne motivovat k nadprodukci, která v konečném důsledku poškozuje samotné zemědělce.

Opět bylo prokázáno, že export přebytků potravin z EU do hladovějících zemí není možným řešením nadprodukce. Na významu, kromě potravinové bezpečnosti, znovu nabývá i pojem „potravinová suverenita“, kterou si musejí ale zajistit i chudé země například v Africe. Tato situace dává do budoucna další šance ekologickému zemědělství, které se stává v mnoha zemích nejrychleji se rozvíjejícím oborem (například ve Švédsku), a které nabízí odpověď na tyto výzvy.
 

10 th European Organic Congress v bodech

  • Evropské logo pro biopotraviny, které patří do tzv. Programů kvality se za krátkou dobu své existence stalo nejznámější značkou kvality EU pro potraviny.
  • Novela Nařízení EU pro EZ se stále odkládá a začne platit (i s prováděcími předpisy) nejdříve za 5 let.
  • Nejvíce diskutovaným bodem této novely je tzv. „decertifikační limit“ pro rezidua pesticidů v biopotravinách (podstatně nižší než limit u běžných potravin = MRL), který chce Komise do Nařízení dostat, aby ochránila spotřebitele, kteří si biopotraviny kupují ve víře, že jsou bez reziduí pesticidů. S tím zástupci sektoru EZ (svazy, výzkumné instituce…) nesouhlasí a poukazují na to, že ŽP je obecně natolik kontaminováno pesticidy (viz. současná kauza s glyfosátem), že nelze zaručit absolutní „čistotu“ biopotravin. Řešením by bylo zvýšení zodpovědnosti zemědělců, kteří chemickou ochranu rostlin používají, aby nezasahovala necílové plochy a organismy. Příkladem by mohla být regulace a vynucovaná zodpovědnost zemědělců při používání GMO.
  • Používání analytických metod (odběr vzorků a stanovování reziduí pesticidů) během kontroly EZ pří kontrole pěstování rostlin (jak provádí ÚKZÚZ) vyloučeno není, v EU se běžně provádí a je součástí systému kontroly EZ v EU. Problém je však interpretace výsledků. Tu kromě ČR řeší i národní předpisy například v Belgii či v Itálii.

 

http://organic-congress-ifoameu.org/

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.