Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

HURÁ DO SADU aneb PĚSTUJTE S NÁMI

16. 11. 2021


.... k péči o ovocné stromky před zimním obdobím


V případě stávajících výsadeb není potřeba nic speciálního provádět, hlavně neprovádět žádný řez stromů až do března.

A na co se určitě zaměřit ? 

Odstranit z větví korun všechny mumifikované nebo nesklizené plody. Jsou zdrojem chorob, zvláště monilie a černí.

Mladé výsadby (do cca 3 let) v případě sucha před zimou důkladně zalít.

Zajistit ochranu proti okusu zvěří hlavně u mladých výsadeb (zajíci - chrániče na kmínky, vysoká zvěř - kontrola oplocení sadu).

Probíhá výsadba stromků - zveřejnili jsme ve videu „HURÁ DO SADU“ umístěném na FB. Při podzimní výsadbě se, na rozdíl od jarní, neprovádí žádný řez korunky!  
Ta se upravuje až na jaře před rašením způsobem, který jsme popsali ve videu opět umístěném na FB.

 

...a ke sklizni a uskladnění jablek

Při sklizni jablek je důležité nenechávat plody na stromě příliš dlouho. Pokud se tak stane jablka přezrají a doba skladování je pak minimální, většinou ne delší jak 1 měsíc. Stírají se pak rozdíly jestli jde o odrůdu podzimní nebo raně zimní ba dokonce zimní.

Ideální doba ke sklizni se pozná podle barvy jader, měly by být nahnědlé. Jak už jsou tmavě hnědé je pozdě. V tomto případě se skladovatelnost zkrátí i o 2 měsíce.

Druhým znakem k ideální době sklizně je snadné oddělení stopky od větve. Po sklizni plody přebereme a čisté, nepoškozené dáme do sklepa nebo chladné místnosti ideálně bez přirozeného světla. Skladujeme volně v přepravkách, max. ve 2 vrstvách.

Skladujeme zeleninu zvlášť od ovoce. Ovoce ve sklepě dozrává a často zachytí pachy jiných produktů, ale i plísní atp.

Častá kontrola plodů je nutná, alespoň ze začátku od naskladnění. Tam, kde se skladují rostlinné produkty nesmí mrznout. Vyšší vzdušná vlhkost nevadí, naopak prospívá, ovoce tak rychle nesesychá.

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.