Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský

Všem nám záleží na tom, abychom konzumovali bezpečné a kvalitní potraviny. Jejich cesta začíná u půdy a pokračuje k volbě správné odrůdy, osivům, sadbě, hnojivům a přípravkům na ochranu rostlin. Bez toho všeho zemědělské plodiny strádají, mají potíže se svým zdravým vývojem a výsledkem je špatná sklizeň. Abychom naopak sklízeli dostatek a ve skvělé kvalitě, a ještě co nejvíce šetřili životní prostředí, v tom všem pomáhá naše zkušebnictví, kontrola a rostlinolékařství.

Článek v časopise Chemosphere

9. 7. 2020

V letošním roce byly v časopise Chemosphere publikovány výsledky sledování reziduí pesticidů v půdách vzorkovaných v letech 2014-2017 na 34 lokalitách bazálního monitoringu půd (síť monitorovacích ploch na území ČR, kde ÚKZÚZ sleduje kvalitu půd a vstupů do půdy). Spoluautorkami článku jsou i naši experti Dr. Petra Kosubová a Dr. Šárka Poláková.

Typicky v půdách nacházíme 2-7 reziduí, maximální počet byl 14. S nejvyšším počtem reziduí se setkáváme u půd po pěstování řepky a pšenice.

Výskyt pesticidů je ovlivněn hlavně roční spotřebou, poločasem setrvání v půdě, sorpčním koeficientem a hydrofobicitou.

Z herbicidních látek se nejčastěji setkáváme s diflufenikanem, chlorotoluronem, metolachlorem, pendimethalinem, terbuthylazinem a metabolity triazinů, jako je hydroxy-terbuthylazin a hydroxy-atrazin.

Přestože byl atrazin naposledy aplikován před více než 20 lety, hydroxy-metabolit nacházíme asi u poloviny půd, ať už důsledkem jeho persistence, tak aktuálních příspěvků ve formě povolené nečistoty terbuthylazinu.

Ze skupiny fungicidů se vedle azoxystrobinu, karbendazimu, fenpropidinu a prochlorazu nejčastěji setkáváme s epoxykonazolem a tebukonazolem, což jsou nálezy korespondující s daty z dalších studií prováděných v rámci EU. Právě tyto látky představují relevantní kandidáty pro případný evropský monitoring půd.

Pro více informací můžete kontaktovat zmíněné spoluautorky článku Dr. Petru Kosubovou a Dr. Šárku Polákovou.

-----------------------------------------------

Časopis Chemosphere
Mezinárodní časopis, ve kterém jsou publikovány příspěvky prokazující vysokou úroveň novosti, originality a jedinečnosti v oblastech chemie životního prostředí....

Bazální monitoring půd (BMP)
Za účelem zabezpečení zdravotně nezávadné zemědělské produkce a současně jako podpora pro zabezpečování plnění produkčních i ekologických funkcí zemědělských ekosystémů vznikla v České republice v roce 1992 síť monitorizačních ploch, jež slouží ke sledování kvality zemědělské půdy a vstupů do půdy, včetně dlouhodobého monitoringu kvality zemědělské produkce.

Provozování této sítě garantuje Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský v Brně za plné podpory Ministerstva zemědělství ČR.

V současné době síť pozorovacích ploch monitoringu funguje na 214 plochách zemědělské půdy.

Na webových stránkách ÚKZÚZ jsou k dispozici jak podrobnější informace o metodických přístupech, tak výsledky získané z této činnosti
Bazálního monitoringu půd nebo k
ontrol a monitoring cizorodých látek v potravnich řetězcích.

 

   

 

 

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.