Certifikát - zálohování

Důležité: pokud máte certifikát nainstalovaný přímo v počítači (tedy nepoužíváte externí úložiště certifikátu – nemáte certifikát na čipové kartě nebo USB tokenu), důrazně doporučujeme vytvořit zálohu certifikátu a uložit ji na bezpečné místo. Pokud tak neučiníte, vystavujete se riziku ztráty tohoto certifikátu například při chybě operačního systému (může být způsobena například i chybou aktualizačního balíčku fy Microsft, nebo jinými důvody).

Zálohu vytvoříte následujícím způsobem (uvedené obrázky a postup jsou příkladem pro OS Microsoft Vista a prohlížeč MS IE 7 v české mutaci, v ostatních OS a prohlížečích je postup obdobný):

 1. Spustíte si internetový prohlížeč na Vašem počítači

 2. V menu „Nástroje“ zvolíte nabídku „Možnosti internetu“

  Obrázek 1.

 3. Na záložce obsah zvolíte funkci “certifikáty”

  Obrázek 2.

 4. V nabídce certifikátů si vyberete ten, který chcete exportovat (příslušný řádek je podbarven modrou barvou) – a spustíte funkci „Exportovat“

  Obrázek 3.

 5. Spustí se průvodce exportem certifikátu

  Obrázek 4.

 6. Stiskněte tlačítko „Další“

 7. Zaškrtněte volbu „Ano, exportovat soukromý klíč“ a stiskněte tlačítko „Další“

  Obrázek 5.

 8. Zvolte formát, ve kterém chcete uložit certifikát (doporučujeme ponechat defaultní volbu)

  1. ZAŠKRTNĚTE „Zahrnout všechny certifikáty na cestě k certifikátu, pokud je to možné“

  2. ZAŠKRTNĚTE „Exportovat všechny rozšířené vlastnosti“

  3. NEZAŠKRTÁVEJTE!!! „Odstranit privátní klíč v případě úspěšného exportu“

  Obrázek 6.

 9. Zadejte (a v druhém řádku potvrďte) heslo, kterým má být exportovaný soubor chráněn. Zadané heslo musí být v obou políčkách shodné. Poté stiskněte tlačítko „Další“

  Obrázek 7.

 10. Zadejte cestu, kam se má exportovaný certifikát uložit,a název souboru. Poté stiskněte tlačítko „Další“

  Obrázek 8.

 11. Následně se zobrazí rekapitulace zadání pro export. Pokud souhlasíte s tím, co jste v předchozích krocích zadali, stiskněte tlačítko „Dokončit“. Pokud chcete některé z nastavení změnit, stiskněte tlačítko „<Zpět“. Tlačítkem „Storno“ celý export certifikátu zrušíte.

  Obrázek 9.

 12. Pokud máte u zvoleného certifikátu povolenou silnou ochranu soukromého klíče, zobrazí se ještě panel, který Vás upozorní na skutečnost, že OS pro tuto operaci (export certifikátu s povoleným exportem soukromého klíče) je vyžadován přístup právě k Vašemu soukromému klíči. Pokud s tím souhlasíte, stiskněte tlačítko „OK“.

  Obrázek 10.

 13. Pokud je vše v pořádku (export certifikátu podle zadaných parametrů proběhl), zobrazí se hláška, která Vás informuje o skutečnosti, že „Export proběhl úspěšně“. V opačném případě (export se nepovedl) je třeba odstranit problém, který způsobil chybu exportu. Důvod chyby je uveden v příslušné chybové hlášce.

  Obrázek 11.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.