Aplikace vOKO

Program vOKO je aplikační modul (program) určený pro komunikaci v prostředí autorizovaných webových služeb (web-services) na bázi "XML rozhraní" (SOA architektura).

Je vyvíjen primárně s cílem implementace do jiného systému (připojení k aplikaci 3. strany). Cílem původního zadání bylo vyvinout jednoduchou komunikační knihovnu umožňující připojení k libovolnému systému ve formě "dll". Vlastní cílová funkčnost byla zaměřena na "kompletaci" XML souborů před vlastním odesláním (doplňování autentizačních prvků, kompletaci komunikačních (SOAP) obálek, validaci formátu XML, digitální podpis, a další obecné funkce). V aktuální verzi však možnosti aplikační části výrazně převyšují tento původní požadavek.

Aktuální verze souborů jsou k dispozici ke stažení v pravé části článku. MZe vždy soubory podepisuje vlastním certifikátem, takže doporučujeme před instalací vždy ověřit vydavatele aplikace, kterým musí být Ministerstvo zemědělství.

 

Program vOKO se skládá ze dvou relativně samostatných modulů.

Komunikační komponenta (komunikační modul)

Jedná se o lokální komponentu (".NET modul" s implementovaným COM rozhraním), kterou lze připojit k libovolné aplikaci. Zajišťuje kompletní požadované operace spojené s datovým přenosem na protokolu HTTP(S). Umožňuje digitální podepsání, šifrování certifikátem příjemce, generuje SOAP obálku, umožňuje využití vlastních identifikačních a jednorázových šifrovacích klíčů (UCS), atd. Splňuje zákonem stanovené požadavky pro komunikaci s využitím digitálního podpisu včetně zobrazení odesílané zprávy před podpisem. Při napojení na řídící aplikaci lze prostřednictvím parametrického nastavení řídit míru "autonomie" komunikačního modulu ve vazbě na tuto aplikaci. Modul ale obsahuje i vlastní "uživatelské" rozhraní, které lze využít v okamžiku, kdy není zájem napojit tento modul na aplikaci exitující.

Vizualizační modul (uživatelské rozhraní)

Pracuje na principu interpretace vlastního formátu "XML formulářů" se složitější vnitřní logikou. Zápis těchto "formulářů" umožňuje kombinovat standardní prvky, jako je HTML, CSS, XML, XSD, XSLT s prvky interní funkčnosti aplikace. Některé funkce nezbytné pro zpracování na straně klienta tak lze volat ze zobrazených stránek bez použití scriptů či aktivních prvků na straně serveru.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.