Titul Oranžová stuha České republiky roku 2023 získala obec Truskovice

11. 10. 2023

Dne 10. 10. 2023 byly v prostorách Senátu ČR vyhlášeny výsledky ocenění Oranžová stuha ČR roku 2023. Titul Oranžová stuha České republiky roku 2023 získala obec Truskovice z Jihočeského kraje. Druhé místo získala obec Branišovice z Jihomoravského kraje a třetí obec Roprachtice z Libereckého kraje.
 

Vítězem ocenění Oranžová stuha roku 2023 se stala obec Truskovice z Jihočeského kraje. Pro zajímavost, jedná o nejmenšího finalistu letošní Oranžové stuhy s 204 obyvateli.  Obec získává finanční odměnu, respektive dotaci, ve výši 900 000 Kč.

Hodnotitelská komise na obci oceňuje zejména: Obec si zakládá na fungující ovocnářské komunitě a bohatém společenském životě. Stmelujícím činitelem obce je bezesporu i místní pivovar, který se, obdobně jako hojné místní spolky, podílí na společenském životě obce.

Příkladná je ochrana obce a zemědělského půdního fondu zbudováním a údržbou kaskád rybníků na pozemcích obce a zemědělských podnikatelů.

Udržování staleté ovocnářské tradice včetně podpory lokálních ovocných produktů a výrobků z nich za podpory obce, místní akční skupiny a mikroregionu.

Neobvyklá je např. i spolupráce pivovaru a místních rybářů, kteří dokrmují ryby mlátem. Výsledky spolupráce pak občané mohou ocenit v listopadu na dolovné nebo na Štědrý den.

Druhé místo a finanční odměnu, respektive dotaci ve výši 800 000 Kč získala obec Branišovice z Jihomoravského kraje. Zde Hodnotitelskou komisi zaujalo: Výrazná provázanost společenského života se zemědělskými a vinařskými subjekty a spolky, a to již od útlého věku, např. prostřednictvím vinohradu v areálu školky.

Příkladná spolupráce obce v rámci místní akční skupiny a mikroregionu, zvláště v energetice.

Inovativní využití malé bioplynové stanice pro spolkové zázemí – obecní gril.

Cenný je vysoký počet spolků se vztahem k zemědělství a chovatelství.

Hodnotná je dlouholetá spolupráce obce a šlechtitelské stanice při tvorbě veřejných prostranství a podpoře společenských událostí.

Třetí místo patří obci Roprachtice z Libereckého kraje. Obec získává finanční odměnu, respektive dotaci ve výši 700 000 Kč. V Roprachticích Hodnotitelská komise ocenila zejména: Neobvykle úzkou spolupráci zemědělského družstva s obcí, zasahující do mnoha sfér společenského života obce – od pořádání Chovatelského dne, až provozování kantýny (v obci není obchod) a Balíkovny.

Inovativní spolupráce při sdílení zdrojů pitné vody mezi zemědělským družstvem a obcí.

Udržování místních tradic – např. tzv. svatojánské postýlky; místních tradičních řemesel jako je výroba „vlčků“ a navlékání korálků. Vtipné využití názvu tradičních „vlčků“ pro naučnou stezku o místní historii a současnosti (název stezky „Vlček, který nekouše“).

Dalšími finalisty ocenění Oranžová stuha ČR roku 2023 (v abecedním pořadí) byli: Česká Metuje z Královéhradeckého kraje, Kněžice za Středočeského kraje, Nedachlebice ze Zlínského kraje, Smrčná z Kraje Vysočina, Tisá z Ústeckého kraje a Velký Malahov z Plzeňského kraje. Všichni finalisté získávají odměnu, respektive dotaci, ve výši 600 000 Kč.

Slavnostní vyhlášení výsledků již 15. ročníku ocenění Oranžová stuha ČR proběhlo v Hlavním sále Valdštejnského paláce, sídle Senátu Parlamentu ČR.

Všem obcím gratulujeme!

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.