Aktuality

Novinky v legislativě ochrany zeměpisných označení

27. 2. 2024
Na Ministerstvu zemědělství (MZe) se dnes konala konference k tématu Novinky v legislativním procesu ochrany zeměpisných označení. Akce se mimo jiné zúčastnila zástupkyně Evropské komise z generálního ředitelství Zemědělství a rozvoje venkova Katarína Baráthová. Dopolední část byla určena zástupcům státní správy a odpolední část byla zaměřena pro zemědělské producenty a provozovatele…

Pěstujte zeleninu, ne choroby - jak udržet škůdce rostlin na uzdě?

26. 9. 2023
Zdravé rostliny znamenají zdravé potraviny, kvalitní životní prostředí a udržitelnou budoucnost. Tvoří většinu naší stravy a čistí vzduch, který dýcháme. Důsledkem změny klimatu a globalizace jsou však v současné době rostliny na naší planetě vážně ohroženy. Šíření chorob a škůdců napadajících rostliny může vést k vážným hospodářským a ekologickým ztrátám, varují Evropský úřad pro bezpečnost…

Ministerstvo zemědělství a Greenpeace mají stejný cíl – chránit naše lesy

21. 9. 2023
Greenpeace vyzývá k paušálnímu zákazu těžby ve státních lesích starších 120 let. Takové opatření však nemá oporu v žádném odpovědném a odborném přístupu k péči o lesy a o krajinu. Bylo by navíc v přímém rozporu s principy trvale udržitelného lesnického hospodaření, jak jej v minulosti definovaly mezinárodní konference o ochraně lesů a životního prostředí. Rozumíme obávám a potřebám chránit naše…

Kvůli technickým potížím je dnes Státní pozemkový úřad nedostupný, podatelny ale fungují

31. 8. 2023
Státní pozemkový úřad (SPÚ) i jeho pobočky jsou dnes, ve čtvrtek 31. srpna, nedostupné. Kvůli technické závadě nefungují ani stránky úřadu. Zajištěn je však fyzický chod podatelen, a to podle aktuální otevírací doby do 16 hodin.

Zjednodušení administrativy: sucho už zemědělci nemusí dokládat individuálním potvrzením od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)

16. 6. 2023
Ministerstvo zemědělství zjednodušilo administrativu pro zemědělce při dokládání zásahu vyšší moci – sucha. Na díly půdních bloků zasažených suchem je nyní, a to i se zpětnou platností po podání žádosti, možné podat Státnímu zemědělskému intervenčnímu fondu (SZIF) pouze ohlášení zásahu vyšší moci. Není už nutné individuálně dokládat potvrzení od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Sezóna jahod začala, každý Čech jich ročně sní 2,5 kilogramu

9. 6. 2023
V těchto dnech začíná sklizeň jahod a s ní i možnost jejich samosběru. Jde o skvělou příležitost, jak si levněji opatřit kvalitní české jahody. Samosběr je v ČR velmi oblíbený a často využívaný, sklízí se tak asi 90 % ploch jahodových polí. Není proto problém s pracovní silou jako u sklizní jiných druhů ovoce. Podle prvních odhadů by letošní úroda mohla být průměrná, záleží ale na počasí.

Odborníci z evropských zemí připravují společnou platformu ke zvládání dopadů změny klimatu na lesy

2. 6. 2023
Česká republika hostila mezinárodní workshop „Managing biotic threats in forests - lessons learned from bark beetle calamities“, pořádaný Forest Europe ve spolupráci s Ministerstvem zemědělství, za podpory Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti v. v. i. (VÚLHM) a Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů Brandýs nad Labem (ÚHÚL).

EFSA spouští mezinárodní osvětovou kampaň EU si vybírá bezpečné potraviny #EUChooseSafeFood

17. 5. 2023
Po úspěšných dvou předchozích ročnících dnes Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) spolu s partnery v 16 členských státech EU spouštějí třetí ročník kampaně #EUChooseSafeFood. Cílem kampaně je připomínat, že při výběru potravin je důležité myslet i na to, zda suroviny, ze kterých jídlo připravujeme, jsou čerstvé a neobsahují nežádoucí látky.

Českého experta zvolili do vedení Fóra pro lesy OSN

17. 5. 2023
Ředitel Ústavu pro hospodářskou úpravu lesů (ÚHUL) Jaroslav Kubišta byl zvolen do vedení Fóra pro lesy OSN (UNFF). Bude tak zastupovat nejen Českou republiku, ale i celou Východoevropskou skupinu států OSN. Volilo se minulý týden v sídle OSN v New Yorku. V mezinárodní lesnické komunitě je členství prestižní záležitostí.

Otevíráme on-line semináře pro zájemce, kteří budou letos podávat Jednotnou žádost o dotace ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky 2023-2027 (SZP)

1. 2. 2023
Už nyní se mohou zájemci, převážně zemědělští podnikatelé, přihlásit na informační webináře k novému Strategickému plánu SZP. První on-line přednáška bude 15. února, poslední 29. března.
1 2 3 ... 31

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.