Slovo ministra - snižování byrokracie

5. 3. 2024

Zemědělec, 4. března 2024

V rámci setkávání se zemědělci, potravináři a dalšími lidmi z oboru jsem v závěru minulého týdne na Vysočině diskutoval i s tamními zemědělci, kromě jiného o snižování jejich byrokratické zátěže. A protože s žádným jiným krajem u nás nejsou tak přirozeně spojované brambory jako s Vysočinou, přirozeně jsme hovořili o jejich pěstování a opatřeních našeho ministerstva. Jedním z těch aktuálních je zjednodušení pravidel pro dotace na brambory vysoké jakosti. Některé podpory z národních zdrojů se tak budou nově vyplácet na hektar a odpadne byrokracie, s níž se zemědělci celkově potýkají a kterou se snažím snížit. Díky tomuto opatření už nebudou muset žadatelé předkládat dokumenty, které by nárok na dotaci potvrzovaly. Bylo to pro ně časově a organizačně náročné, proto jsme tuto jednodušší cestu zvolili a dotaci budeme vyplácet formou sazby na hektar biologicky chráněných plodin nebo kilogram brambor v režimu vysoké jakosti QCZ. Pokud jde o moje úsilí snižovat byrokracii, jsem rád, že před týdnem na Radě ministrů Evropská komise zareagovala na moji výzvu z předchozí Rady a upraví metodiku kontrol systému satelitního monitorování. Ten má snížit jejich počet minimálně o 50 procent, čímž by se vrátily na úroveň roku 2022. Podle mě by ale měla být Komise ještě ambicióznější, protože pokud jsme spustili digitální systém, nemůžeme mít počet kontrol stejný, jako před jeho zavedením. Na základě ohlasu zemědělců jsme také na ministerstvu upravili nařízení o ekologickém zemědělství a dobrých životních podmínkách zvířat. Jak už jsem uvedl, chceme zemědělcům zjednodušit práci, v tomto případě zlepšit podmínky v chovech i na polích, a proto jsme také zvýšili sazbu na hektar zeleniny pěstované v ekologickém režimu. Bude například zrušena hospodáře zatěžující podmínka pěstovat na 20 procentech výměry orné půdy v ekologickém režimu netržní plodiny. Zemědělcům tím odpadne kontrola této povinnosti Státním zemědělským intervenčním fondem. A co je důležité v souvislosti se zjednodušováním byrokracie zmínit, je činnost Antibyrokratické komise. V ní nesedí úředníci, ale farmáři, sedláci, prostě lidi z praxe. Chci od nich dostávat konkrétní podněty, které posoudím. A pokud to bude realizovatelné, udělám to hned, nebo připravíme změnu zákona. V tuto chvíli chystáme antibyrokratický balíček, kde bude vše, co je třeba v legislativě změnit. Jsou to sice drobnosti, ale když dáte deset drobností dohromady, je to velká věc. Pokud tedy chceme něco změnit, musíme to udělat společně a vycházet ze zkušeností a praktického života. A v něm by měli mít zemědělci čas na svoji skutečnou práci, která je pro nás pro všechny velmi důležitá.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.