Slovo ministra - ruské sankce

18. 4. 2016

Zemědělec, 18. dubna 2016

V posledních dnech se hodně hovoří o zrušení sankcí proti Rusku či spíše o tom, že česká agrární komora chystá s kolegy z visegrádské čtyřky výzvu Evropské unii, aby začala s Ruskem jednat o ukončení sankcí. Těžkou situaci našich zemědělců a potravinářů chápu a hledám cesty, jak jim pomoci, ale postoj změnit nemohu. Nelze však vyměnit lidská práva za to, že budeme vyvážet zboží do Ruska. Na jednání Rady ministrů zemědělství EU jsem řekl, že na kompenzace za to, že nemůžeme vyvážet naše produkty do Ruska, a to ještě s rokem, kdy bylo sucho, částka půl miliardy eur nestačí. Samozřejmě, je to pomoc, ale letos musí přijít další balíček, protože dokázat přeorientovat své produkty na jiné trhy, není otázka dvanácti měsíců. Ta částka by měla být alespoň stejná jako v loňském roce, to znamená půl miliardy eur. Musím říct, že většina ministrů to vidí dost podobně. Diskutujeme o případných jiných opatřeních, protože víme, že potřebujeme posílit export. Je dobré, že dokážeme nějakým způsobem aspoň pomoci zemědělcům, ale musíme umět výrobky exportovat mimo EU. Proto jsme například do Číny, Ruska, Srbska a okolních zemí bývalé Jugoslávie a do Saúdské Arábie vyslali agrární diplomaty. A vybíráme ze zhruba dalších šesti míst. Hledat nové trhy tohoto typu je podle mě smysluplné.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.