Slovo ministra - pivo a chmel

5. 10. 2021

Zemědělec, 4. října 2021

Nejen s burčákem, ale také s pivními slavnostmi si spojujeme měsíce září a říjen, a to především díky slavnému mnichovskému Oktoberfestu. Jeho obdoba se, samozřejmě v mnohem menší míře, pořádá i u nás v Česku, kde však pivo oslavujeme hlavně v souvislosti se svátkem svatého Václava, který je od dob Karla IV. patronem českého piva. Tedy kvalitního piva, které jsme dali světu, a přestože ten se velmi mění, nemění se nic na tom, že stále stojíme na čele světového pivovarnictví. Pivo je zásadním tahounem naší produkce nápojů, stejně jako všech nejen nápojářských výstav. Pivem umíme konkurovat na všech světových trzích, Evropou počínaje a asijskými zeměmi konče. S tím je samozřejmě spojená naše dovednost ve šlechtění, pěstování a odbytu ječmene a chmele.
Největší plochu, jak známo, zaujímá Žatecká chmelařská oblast, a to 3834 z celkových více než 4971 hektarů chmele. Oproti loňskému roku tato celková plocha mírně vzrostla, je to o 0,1 procenta. Pokud jde o letošní sklizeň, i tam podle předběžných výsledků čekáme mírný nadprůměr.
Na Ministerstvu se snažíme pěstitele chmele finančně podporovat. Ať už jde například o podporu prevence šíření virových a bakteriálních chorob chmele, nebo podpory budování kapkových závlah. Letos jsme také reagovali na nelehkou situaci, do které se v důsledku živelní pohromy dostala řada zemědělců. Přijali jsme mimořádná opatření a lidem a obcím postiženým tornádem v Jihomoravském a Ústeckém kraji poskytneme finanční pomoc a kompenzace ve výši až jedné miliardy korun podle výše skutečných škod. Jde například o škody na polích, tedy o veškeré porosty zemědělských plodin, trvalých kulturách včetně sadů, vinic a chmelnic, lesních porostech, krmivech a stelivech, zvířatech včetně včel a rybích obsádkách, hospodářských stavbách, mechanizaci, technologii a zařízeních.
Jak už jsem zmínil, pěstitelé chmele mohou využívat řadu finančních podpor, ať už v rámci přímých plateb jednotnou platbu na plochu zemědělské půdy, mohou čerpat v rámci přechodné vnitrostátní podpory a Dobrovolné podpory vázané na produkci. U výše uvedené podpory prevence šíření virových a bakteriálních chorob chmele bylo například za loňský rok vyplaceno téměř deset milionů korun na plochu 208 hektarů.
Pěstování chmele a výroba piva mají u nás zkrátka významnou historickou tradici, a je tak v našem zájmu je rozvíjet. Vždyť chmel zůstává jednou z nemnoha položek agrárního zahraničního obchodu, u nichž má Česká republika dlouhodobě kladné saldo - v roce 2020 to bylo 902,2 milionu korun.
 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.