Ministr zemědělství Marek Výborný ve 20 minutách Radiožurnálu

30. 6. 2023

Český rozhlas, 30. června 2023

Vladimír KROC, moderátor:
Má smysl, aby Česko v zemědělské produkci trvalo na soběstačnosti? Které dotace se kvůli státním úsporám zkrátí? A jak chce nový ministr bojovat se suchem? Hostem Dvaceti minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes nový ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL. Dobrý den.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Příjemný páteční podvečer.

Vladimír KROC, moderátor:
Jaký byl první den ve funkci?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Bylo to náročné. Měli jsme to rozplánované na minuty. Samozřejmě patří k tomu nejenom převzetí nebo abych začal tedy jmenováním panem prezidentem, poté převzetí ministerstva prostřednictvím pana premiéra a pak už to skutečně byl maraton jednání. Považuji za velmi důležité se potkat nejenom s tím nejužším týmem vedení ministerstva, vrchními řediteli sekcí i některými řediteli podřízených organizací. Ale a toho jsem si velmi cenil a považuji to za důležité, pozval jsem včera odpoledne zaměstnance celého ministerstva na to, abychom se krátce potkali. Představil jsem se, řekli jsme si nějaké základní věci a chci bych fungoval jako ministr, který má nebo ke kterému jsou dveře otevřeny pro všechny.

Vladimír KROC, moderátor:
Zítřkem končí kvůli ozdravnému balíčku na Ministerstvu zemědělství 25 úředníků. Je pro vás dobrý začátek loučit se s podřízenými?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Tak tyto kroky připravil končící ministr Zdeněk Nekula. Já jsem vděčný mu za to, že jsme tím nejenom splnili nějaké dohody v rámci vlády a v rámci koalice. Ale já určitě na ty jeho kroky navážu. Nejsem ale ten, který přichází s tím, že první den provede nějaké revoluční změny nebo nějaké personálie. Já se chci seznámit s chodem celého ministerstva. Myslím, že tam určitě jsme schopni nalézt ještě prostor pro nějakou větší efektivitu práce, racionalizaci. To takto vnímám. Ale je poctivé přece nejprve poznat práci těch jednotlivých sekcí a odborů a potom případně v horizontu těch příštích měsíců nějaké kroky volit. Jak říkám, pro mě klíčová je efektivita fungování tohoto úřadu. Na to budou klást důraz, ale zároveň je pro mě důležité také mít opravdu pozitivní vztahy s mými podřízenými. Já můžu
jeden konkrétní příklad, včera, když jsem nastupoval, tak bylo to v předvečer 30. června, dne, kdy se rozdává vysvědčení na ZŠ nebo obecně na školách, tak jsem si dovolil už dopředu dohodnout se státním tajemníkem a zaměstnanci Ministerstva zemědělství, kteří mají děti školou povinné, tak mohli dneska jít se svými dětmi pro vysvědčení a pak to někdo slavit cukrárně apod., aniž by si kvůli tomu musel nějak brát dovolenou apod.. Já to považuji za sice symbolický krok, ale ukázku toho, že i ve státních úřadech má vládnout řekněme nějaká pro rodinná atmosféra. Jako lidovec si myslím, že toto je důležité.

Vladimír KROC, moderátor:
Váš otec, co emeritní ústavní soudce Miloslav Výborný byl ve druhé polovině 90. let taky ministrem, ministrem obrany.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Je to tak.

Vladimír KROC, moderátor:
Dal vám před nástupem do vlády nějakou radu?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Ano, já jsem s ním ten svůj krok konzultoval a my vlastně tady se potkáváme i v odpovědi na některé výtky, které se týkají té odbornosti.
Taťka nastupoval na Ministerstvo obrany v roce 1996 jako právník, předseda ústavně-právního výboru, který nikdy neseděl ve výboru pro
obranu nebo ve výboru pro bezpečnost. Tomu sektoru té oblasti se nikdy nevěnoval, a přesto za dva roky dovedl ČR na práh vstupu do Severoatlantické aliance. To je, myslím odpověď na to, zda ministr má být osobou, která je odborně spjatá s tím daným resortem, nebo zda může být vlastně tím politikem, manažerem, který jde ten resort skutečně řídit.

Vladimír KROC, moderátor:
Narazil jste na to, že se rozebíralo, že nemáte zkušenosti ze zemědělství. Ale v Denníku N jsem se dočetl, že chováte tři ovce.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Ano, letos jich máme dokonce pět. Ale stejně tak máme králíky, máme slepice, máme kočku. Prostě jsem z Heřmanova Městce. To je malé krásné městečko na úpatí Železných hor. My jsme vždy měli k hospodářství blízko. Je to něco, co považuji za přirozenou součást svého života.

Vladimír KROC, moderátor:
No ale vážně vím, že šéf resortu musí být především schopný politik a manažer. Ale necítil byste se přece jen pevnější v kramflecích na ministerstvu školství?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Tak odborně určitě ano, ale já taky jsi nikdy, zdůrazňuji, nikdy nebudu hrát na odborníka v oblasti zemědělství. Samozřejmě za ten krátký čas, kdy došlo k tomuto rozhodnutí. Kdybyste mi to řekl před čtvrt rokem, že budu prvního července. Opravdu bychom to nevěřil, smál bych se. Nicméně důležité přece je to, aby si nový ministr dokázal kolem sebe vytvořit odborný tým, který mu bude poskytovat tu expertízu, na základě, které bude ministr, který nese tu odpovědnost, moci činit konkrétní kroky a jasná rozhodnutí, určovat linii toho ministerstva. A to já v tuto chvíli mám, respekt je ten tým se mě dobudovává. To budou mí nejbližší spolupracovníci. A mám tam lidi jak se expertizou oblasti zemědělství, lesů, vodohospodářství, tak ale třeba i ředitele Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, od kterého, a myslím, že ono to funguje výborně, mám dostatek dat a jejich analytická interpretaci. Já jsem zvyklý se rozhodovat na základě dat a nějaký pocitů současně, a to je důležité. K těmto datům chci znát i tu zpětnou vazbu z toho terénu. Proto budu komunikovat velmi
intenzivně s nevládním sektorem, a nakonec jsem tak činil už těsně před svým jmenováním.

Vladimír KROC, moderátor:
Nacházíte i nějaké výhody v tom, že přicházíte jaksi zvenčí?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Bezesporu zemědělský sektor. A je potřeba říci, že zemědělství není jenom o zemědělství, ten to ministerstvo má na starosti také lesy. Třetina plochy v ČR je pokryta lesy a řešíme i otázku po kůrovcové kalamitě, obnově lesů atd., ale to také otázka vodního hospodářství, vod. Je to věc, která se týká třeba i rybářů například, ale taky spotřebitelů. Proto já, a to chci tady zdůraznit, neříkám to jenom jako klišé nebo bonmot. Je to silový resort, je to skutečně silový resort do budoucna zásadní pro i řekněme krizové okamžiky, kdy přece musíme zajistit dostatek potravin pro občany ČR, musíme zajistit vodohospodářskou bezpečnost a další věci. Ale abych neutekl z té otázky, tím, že přicházím jako ministr, který je osobou s politickým mandátem, ale nikoli odborník, tak to mě vlastně činí svobodným oproti mnoha různým tendencím, tlakům, skupinám, které, a to mám zkušenost jako poslanec, protože jsem navštěvoval mnohá družstva, rodinné farmy. Já vím, že ten sektor je do jisté míry hodně fragmentizovaný, že se někdy říká tady jsou malí tedy střední, tady jsou velcí. A to je pro mě vlastně výhoda. Já jsem svobodný, já nejdu reprezentovat nikoho. Já chci, aby ten resort fungoval, aby fungoval spravedlivě, abychom se dokázali, pokud možno dohodnout.

Vladimír KROC, moderátor:
Zkoumal jste chyby, kterých se dopustil váš předchůdce Zdeněk Nekula, abyste se jich vyvarovat?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Ne, já určitě se nejdu vymezovat vůči krokům svého předchůdce. Mnoho pozitivního Zdeněk Nekula nastavil. Ať už je to strategický
rámec společné zemědělské politiky nebo velmi dobře zvládnuté evropské předsednictví. Teď na to navážeme v rámci předsednictví V4,
tak je na co navazovat a já se dívám do budoucna nikoli zpět.

Vladimír KROC, moderátor:
A proč myslíte, že Zdeněk Nekula, jak řekl, necítil podporu strany?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
To to byla jeho slova. Já si myslím, že to takto přímo nebylo. Nechci to komentovat. Pro mě, když dostávám otázky na nějaké odlišnosti, tak já říkám, že přicházím s jiným komunikačním stylem. Ten chci změnit, jakkoliv myslím je právem každého ministra zvolit svůj vlastní komunikační styl. Můj předchůdce měl nějaký, já ho nechci hodnotit, já přicházím prostě se svým, s tou změnou komunikačního stylu ministerstva, je to důležité, a to považuji za svoji druhou devízu. Oproti tomu, že jsem nezatížen jakýmikoliv vazbami na kohokoli, tak vždy ve všech pozicích a naposledy to bylo v pozici předsedy poslaneckého klubu, jsem si zakládal na tom, že je potřeba hovořit s partnery. Je potřeba hovořit i s těmi, kteří třeba stojí na druhé straně té pomyslné barikády v parlamentě, je to s opozicí. Tady je potřeba opravdu umět si nastavit ten komunikační systém jak v rámci resortu, tak ale třeba i v rámci politických partnerů i opozičních, i těch i s
těmi, kteří sedí v Evropském parlamentu. Tam se nastavují základní rámce zemědělské politiky i pro ČR, ale stejně tak je potřeba mluvit s těmi zemědělci, já budu, pokud to jenom trochu půjde, jezdit do regionů, abych tu zpětnou vazbu skutečně měl.

Vladimír KROC, moderátor:
Zdeněk Nekula byl první ministr zemědělství, který nechal změnit systém zemědělských dotací tak, aby nebyl výhodný jen pro velké farmáře, ale aby se dostalo i na ty menší. Podle některých pozorovatelů to byl hlavní důvod jeho konce. Necháte dotace nastavené tak, jak to udělal váš předchůdce?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Ne, to budu skutečně dementovat. To je naprosto nepravdivá informace nebo nic takového prostě nebylo důvodem konce Zdeňka Nekuly? Já jsem rád, že a on na to měl skutečně několik málo týdnů, že se mu podařilo nastavit spravedlivou společnou zemědělskou politiku. Byl za to kritizován úplně všemi, protože jedněm se to zdálo moc, druhým málo. Ale myslím si, že ta vyváženost, která tady předtím nebyla, tak tady dnes je. A mně je úplně jedno, jestli zemědělec je malý, střední nebo velký. Já chci, aby tady, pokud jde o tu dotační politiku, fungovala spravedlnost, která bude zajišťovat pro spotřebitele, o nás přece jde, o rodiny, rodiče, seniory, abychom na pultech českých obchodů měli pokud možno kvalitní, zdravé, ideálně české a cenově dostupné potraviny.

Vladimír KROC, moderátor:
A tu vyváženost, o které mluvíte, tu zachováte?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Samozřejmě, ano.

Vladimír KROC, moderátor:
Hostem minut Radiožurnálu je dnes ministr zemědělství Marek Výborný z KDU-ČSL. Důležité je zvýšení domácí produkce potravin, aby velká část zemědělské produkce vznikala u nás. Pokud chceme patřit mezi země s nejúspěšnější ekonomikou. To včera řekl premiér Petr Fiala. Mluvíme tady o soběstačnosti?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Ano, v některých komoditách tomu tak skutečně je, a to musíme udržet. Když budeme konkrétní, tak se to týká například hovězího dobytka nebo masa, týká se to mléka, týká se to obilovin a pak jsou komodity, kde tu soběstačnost nemáme. Ale protože jsme součástí společného evropského trhu, tak ani není důvod, proč se nutně tlačit a do toho, abychom tu soběstačnost měly. Německo, pokud jde o vejce, tak je někde na 74 %, my na 82. A my se tady přece nebudeme přehánět o tom, jestli dosáhneme 100 % soběstačnosti nebo ne, protože máme společný trh. To, co musíme vedle soběstačnosti v některých komoditách, na co musíme pamatovat, tak je to to, abychom zastabilizovali některé sektory, které nám dlouhodobě padají. K tomu nakonec cílí podpora pěstitelů, třeba některých citlivých komodit, jako je například zelenina nebo jako je ovoce. Mě netěší to, jak nám mizí ovocné sady. Mimochodem to má negativní dopad i na českou
krajinu a Ministerstvo zemědělství v tomto v úzké kooperaci s Ministerstvem životního prostředí oba dva lidovecké resorty, tak my
neseme tu odpovědnost za podobu české krajiny a já nechci, aby z ní mizely ovocné sady. Proto mluvím o těch citlivých komunitách a tam napneme i tu podporu. Podařilo se panu náměstku Skřivánkovi tento týden v Bruselu vyjednat 160 milionů z toho krizového fondu EU. Já se budu na základě toho, zda vůbec má nebo kam ty prostředky budeme smiřovat, bavit i o možném navýšení z národních zdrojů. To kofinancování tam možná až do výše 200 %. Ale to tím chci jenom naznačit, že to jsou oblasti, kde nemá smysl bojovat za soběstačnost. Ale nechceme o ten sektor přijít, musíme ho zastabilizovat. Tam, kde to soběstačnost máme, tam ji držme. A u těch ostatních dbejme na, dbejme na potravinovou bezpečnost. To znamená, v situaci, kdy nastane nějaký problém, viz. teďka třeba dopady
války na Ukrajině, tak musíme mít jistotu, že čeští spotřebitelé budou mít ty produkty té dané komodity skutečně na pultech obchodů.

Vladimír KROC, moderátor:
Říkáte, cílem je mít kvalitní lokální potraviny za rozumnou cenu. Jak toto ale chcete dosáhnout? Teď se ptám na tu kvalitu a místní
původ.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Tak kvalitu zaplať pánbůh máme. Ono se to neříká moc nahlas. Já to chci zdůrazňovat. České potraviny patří k těm nejkvalitnějším v Evropě. My jsme skutečně na špičce té kvality. Máme k tomu kontrolní orgány, instituce, které to jasně dokládají, česká potravina patří k těm nejkvalitnějším v Evropě. Já za to děkuji všem producentům i zemědělcům. A pokud jde o ty regionální potraviny, tak tady spolupracujeme třeba se Státním zemědělským intervenčním fondem. Já jsem rád, že tady existuje celá řada projektů, jako je regionální potravina, značka KLASA a další. Já zítra jedu do jižních Čech, kde jsou velké farmářské trhy, kde se chci právě setkat s těmi lokálními producenty, s lokálními zemědělci, farmáři. Tady ta i jakási neformální podpora je nesmírně důležitá. Pokud protože tím mimochodem udržujeme jakousi lokální kulturní tradici, to, co je svázáno s tím regionem. Když přijdete na hory, vidíte tam na pastvě ovce, samozřejmě velmi často se tam produkují sýry. Když přijdete k nám na Železné hory, včelařský region, medovina, med a další.

Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, ale co když ti producenti české kvalitní potraviny vyváží do zahraničí, protože za to dostanou víc zaplaceno? Je to logické? Těžko
jim v tom bránit.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
No určitě. Tak žijeme ve svobodném trhu. Pokud ty své produkty uplatní zahraničí, tak to je dobře. Ale já myslím, že to vždycky musí být
nějaká, nějaký mix. Já chci, aby ty produkty byly dostupné i našim občanům na českých pultech a samozřejmě každá kvalitní česká
potravina, která zaboduje v Bavorsku, Rakousku. No tak to je skvělý. Já děkuji, že to reprezentuje ČR a kvalitu českého potravinářství.

Vladimír KROC, moderátor:
Dobře, ale jak to tedy udělat, aby byli motivováni nevyvážet a nechat to zboží tady na zdejším trhu?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Tak to je skutečně otázka jenom té pomoci v rámci propagace. To, že se Státním zemědělským intervenčním fondem organizujeme například projekty farmářských trhů. To, že máme ty značky jako Regionální potravina. Já jsem teď, než jsem přijel sem k nám do studia, tak jsem podepisoval diplomy regionálních produktů Karlovarského kraje. Posíláme to zítra panu hejtmanovi a bude to předáno těm konkrétním lokálním producentům na ty konkrétní výrobky. Je to možná věc drobná symbolická, ale důležitá a je to ten neformální vliv. Ale to, že bych já byl schopen jako ministr určovat, co bude na pultech českých obchodů nebo co si mají občané kupovat, to fakt nejde.

Vladimír KROC, moderátor:
To je mi jasné, ale na druhou stranu otázka třeba nějakých dotací. A k těm se chci dostat. Protože vy v národních dotacích chce to je pro
škrtat 10 miliard. Podle jakého klíče?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
To je věc, kterou v tuto chvíli budeme řešit. Mě za chvíli čeká schůzka s paní ředitelkou na Ministerstvo zemědělství, která má na starosti rozpočet, takže i tyto věci budeme řešit. Tady platí jedna věc. My dodržíme ten závazek, který byl dán koaliční dohodou a budeme ty detaily komunikovat společně. To prosím, platí pro všechna ministerstva v tom zemědělství není výjimkou. Myslím, že někdy v průběhu měsíce září, až se bude finalizovat podoba státního rozpočtu, tak toto představíme. Určitě dokážeme, že ten svět dotací není černobílý. Já osobně nejsem přítel dotační ekonomiky. Myslím, že to zvláště třeba v případě provozních dotací do jisté míry křivý celý ten trh. Pak jsou ale některé dotační tituly, které si nedovedu představit, že bychom škrtli. Pokud máme, pokud máme nákazový fond, který řeší situaci, kdy přijde nějaký problém do nějakého chovu nebo v případě zemědělství řešíme nějaké škody způsobené nějakou přírodní
kalamitou, tam těm zemědělcům musíme být schopni ty věci kompenzovat. O tyto prostředky prostě se nemůžeme připravit. Čili není ten svět černobílý. Je potřeba i v rámci dotační politiky být maximálně spravedlivý.

Vladimír KROC, moderátor:
V souvislosti s úspornými opatřeními, která ve středu schválila vláda, se dá očekávat, že se ve sněmovně bude diskutovat o nulové
spotřební dani na víno. Vy jí podporujete?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Já nemám žádný přímý signál o tom, že by se o něčem podobném mělo v tuto chvíli diskutovat. Byl to výsledek koaliční dohody, za kterou stojí všech pět koaličních stran. Ano, v poslední chvíli. Já jsem u těch jednání byl osobně tehdy jako předseda poslaneckého klubu, kdy jsme opravdu v pozdních nočních hodinách řešili asi poslední čtyři položky nebo témata. Byla tam daň nemovitostí a byla tam i daň spotřební daně na tiché víno. Stalo se z toho podle mě víc, než je zdrávo. Je to nějaký symbol, který možná zůstal nepochopen. Lidé najednou mají pocit, že když si kupují víno, takže neplatí daň, platí DPH. Samozřejmě tak jako na cokoli jiného u nápojů a spotřební daň. Já tady řeknu jeden, podle mého názoru racionální argument, který vedl k tomu, k té dohodě. V žádném státu, který je producentem vína v okolí, ale vlastně v celé Evropě kromě Francie, kde to je symbolické tři centy. Jenom registrační daň není nebo respektive je spotřební daň na tiché víno nulová, na Slovensku, v Maďarsku, v Rakousku, v Německu. A ptám se, proč bychom měli znevýhodnit české vinaře oproti konkurenci v okolních státech.

Vladimír KROC, moderátor:
Marek Výborný, nový ministr zemědělství, je hostem Dvaceti minut Radiožurnálu. Kvůli vysokým teplotám a slabým srážkám posledních dnů se zvětšuje v Česku rozsah zemědělského sucha. Co se s tím dá dělat?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
To je velmi, to je velký úkol i pro Ministerstvo zemědělství. Do jisté míry právě ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí. Má to, řekněme dvě části. My jednak musíme podporovat všechna opatření, která dokáží pomoci se zadržováním vody v krajině. Je to otázka lesního hospodářství. Já jsem někdy před měsícem a půl absolvoval jeden výjezd s panem ministrem Hladíkem, tehdy na Vysočině, Žďárské vrchy, kde jsou modelové příklady toho, jak se daří například vytvářet systém tůní, různých mokřadů v návaznosti třeba na obnovu rybníků. To všechno pomáhá tomu, abychom dokázali vodu v krajině zadržovat a výrazně to pomůže celému tomu ekosystému té krajiny. A potom je druhá věc, souvisí to potom i s tou vodohospodářskou bezpečností. Musíme dokázat vodu v té větší míře
akumulovat v podobě různých nádrží. I v rámci ministerstva zemědělství máme rozjeto několik nebo řadu vodohospodářských staveb, které já považuji za stejně důležité, jako je například dopravní infrastruktura. Pokud je v rámci celé vlády shoda na tom, že není, nebylo by šťastné, abychom brzdili nebo zastavovali výstavbu dopravní infrastruktury. Tak stejně tak budu prosazovat to, abychom těmi škrty a úsporami nezasáhli ten sektor vodohospodářské infrastruktury. Je to věc opravdu bezpečnosti. Proto říkám, že můj resort je silovým ministerstvem a toto bude velmi důležité pro budoucnost, to, co budeme zažívat za 10, za 15, za 20 let.

Vladimír KROC, moderátor:
Promění se v blízkém budoucnu kvůli klimatické změně zdejší zemědělství?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
To zcela jistě. Myslím, že na to musíme být připraveni. Prostě tomu neutečeme. Už dneska se to projevuje například v oblasti lesního
hospodářství. My jsme jenom za loňský rok v rámci obnovy lesů českých lesů po kůrovci dokázali vysázet 226 milionů stromků na víc jak 50000 hektarech. Pro představu posluchačů, tak je to rozloha, která odpovídá zhruba hlavnímu městu Praze. Čili taková plocha byla znovu osázena v roce 2022 v českých lesích. A když se podíváte na tu strukturu té výsadby, tak ta právě reaguje na ty klimatické změny. Je to zhruba dvě třetiny listnáčů a jenom třetina jehličnanů. Takto to má být, protože jinak budeme za 20 let řešit ten samý problém, že nám to zase kůrovec sežere. To nechci. Čili to jenom konkrétní příklad a odpověď na to, co jste říkal.

Vladimír KROC, moderátor:
Při nástupu jste mluvil o nutnosti digitalizace. Kde ji lze zemědělství uplatnit?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
To je důležitý krok k tomu, abychom usnadnili práci našich zemědělců. A tady nejsme v bodě nula. Řada věcí se podařila. Když budu zcela konkrétní, tak od letošního roku jsme zjednodušili kontrolu ploch zemědělských. To znamená to, jestli zemědělci dodržují pravidla, která mají. Už dneska máme družice, které snímají ty jednotlivé zemědělské plochy. A zemědělci nemusí na Státní zemědělský intervenční fond dokládat nějaké fotografie nebo něco podobného, že skutečně tam roste to, co slíbili v rámci těch dotací, které dostali za SZIFu, to znamená, SZIF si ta data stáhne sám z toho družicového systému. Máme propojené systémy Českého hydrometeorologického ústavu, pokud jde o sucho, kde opět zemědělci nemusí dokládat to, že skutečně na té dané ploše, která byla zasažena suchem, že skutečně mohou čerpat dotace. Čili to je jeden z příkladů, které chceme využívat. Ještě řeknu jednu věc, s kterou jsem byl konfrontován
minulý týden ve sněmovně, kde mě navštívili žáci jedné základní školy a já jsem si pak to zjišťoval, skutečně to není věc ojedinělá. Využití dronů. Například u nás na Železných horách jedno zemědělské družstvo využívá drony k tomu, aby předtím, než vyjede sekat například louku nebo teď začínají žně, tak obilí, tak ráno udělají pomocí dronů prohlédnou tu plochu, to pole a pokud tam třeba jsou srnčata někde, tak je dokáží přenést mimo to pole na kraj lesa tak, aby zbytečně nedocházelo k tomu zmaření těch srnčat přímo v tom poli. Čili ono se to krásně prolíná.

Vladimír KROC, moderátor:
Zaujalo mě, že se chcete zaměřit na popularizaci práce zemědělců. Jakou o tom máte představu?

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Pokud chceme mít soběstačné nebo respektive chceme mít ten sektor skutečně kvalitní i v příštích 20, 30 let, tak my musíme pracovat na výchově mladých zemědělců. Jako učitel vím, o čem hovořím. Je to o popularizaci zemědělství. Je to o tom, abychom ten obor dokázali představit jako moderní hi-tech, něco, co dneska není o tom, že si musí nutně vždycky natáhnout holiny a montérky, ale o těch moderních technologiích. Teď jsem tady mluvil o dronech, mluvil jsem tady o využití moderních družic atd.. To jsou všechno věci, které mohou přilákat, přilákat nové zájemce o obor zemědělství. Já jsem jako poslanec byl v kontaktu se středními zemědělskými školami například v Chrudimi a jinde. A pomoci udržet tu tradici zemědělství v rodinách je velmi důležité. To bude něco, na co tak já budu soustředit.

Vladimír KROC, moderátor:
To bylo Dvacet minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus s novým ministrem zemědělství Markem Výborným z KDU-ČSL.
Děkuji za rozhovor, ať se vám daří. Mějte se hezky, na shledanou.

Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství:
Já děkuji za pozvání. Pěkný víkend vám i posluchačům.

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.