Ministr Výborný: Na zemědělce dopadá více změn najednou, s úpravou pachtovného za zemědělskou půdu proto začneme až v příštím roce

23. 8. 2023

Tisková zpráva — Vyšší cena za pacht státní zemědělské půdy se bude prozatím týkat jen nově uzavíraných smluv Státního pozemkového úřadu (SPÚ). Aktualizace stávajících zhruba 13 000 smluv začne později, až v průběhu příštího roku. Dohodl se na tom ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s ředitelem SPÚ Martinem Vrbou.

„Pachtovné za státní zemědělskou půdu se neměnilo od roku 2014 a bylo nutné jej aktualizovat, aby odpovídalo dnešním cenám. Navýšení pachtovného se nešťastně sešlo s ohlášeným navýšením daně z nemovitosti, které na zemědělce dopadne. Proto jsem se dohodl s ředitelem Státního pozemkového úřadu, že navýšená cena za pacht půdy se v tuto chvíli týká jen nově uzavíraných pachtovních smluv. Ty stávající začneme aktualizovat až v příštím roce, tak, abychom minimalizovali okamžité dopady na zemědělce. Současně budeme jednat o tom, aby systém pachtovného byl maximálně spravedlivý,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný.

Nově schválený metodický pokyn pachtovní smlouvy počítá s koeficientem ve výši 5,8 % z průměrné ceny zemědělské půdy. Dosavadní koeficient 2,2 % již neodpovídal aktuálním ekonomickým podmínkám v sektoru zemědělství. Nový koeficient se v prvním kroku týká smluv uzavřených po 1. srpnu letošního roku. Výše nového koeficientu vychází z podrobné analýzy vypracované Ústavem zemědělské ekonomiky a informací (ÚZEI) založené na podkladech o tržním pachtovném ze Zemědělské účetní datové sítě FADN.

Aktualizace se bude od příštího roku týkat i smluv historicky uzavřených pro zemědělské účely. Úpravy se dotknou minimálně 13 000 smluv.

„V první fázi začne příští rok Státní pozemkový úřad aktualizovat smlouvy s ročním nájemným nad 500 Kč, až poté přijdou na řadu smlouvy s nižším plněním. Náběh bude postupný, nechceme zemědělce zatížit nárazově. Změna smluv bude vyžadovat velké úsilí i na straně úřadu, nechceme zemědělce zatěžovat zbytečnou byrokracií, proto je postupně osloví místně příslušná organizační jednotka Státního pozemkového úřadu,“ doplnil ministr Výborný.

 

Vojtěch Bílý

tiskový mluvčí Ministerstva zemědělství

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.