V Klučenicích na Příbramsku vyrostla další bioplynová stanice

18. 3. 2011

Tisková zpráva — Ve středočeských Klučenicích byl dnes spuštěn provoz nové bioplynové stanice. Jde již o čtvrtou stanici na Příbramsku. Zdejší zemědělci tak ekologickým způsobem zužitkují odpad ze svých provozů a bioplynové stanice navíc využívají k ekologické výrobě elektrické energie a tepla. Slavnostního otevření se dnes v Klučenicích zúčastnil ministr zemědělství Ivan Fuksa.

KluceniceBioplynová stanice v Klučenicích na Příbramsku, která patří místní akciové společnosti Zemědělská Klučenice, dnes přešla do plného provozu po osmi měsících budování a tříměsíční zkušební době. Nachází se v areálu živočišné výroby. Zařízení dokáže vyrobit 703 kW elektrické energie za hodinu. Získané teplo pak bude kromě zajištění provozu stanice využíváno také k vytápění areálu živočišné výroby. „O využití tepla jednáme také se zdejším obecním úřadem. V úvahu připadá například vytápění zdejší základní školy, mateřské školy a kulturního domu,“ uvedl Stanislav Žák předseda Zemědělská Klučenice a.s..

„Použitá technologie nám navíc umožňuje navýšení výkonu zhruba o 100kWh. Tuto možnost budeme řešit až po ročním vyhodnocení provozu. V dubnu chceme nainstalovat parní motor, který bude využívat odpadní teplo k výrobě další elektrické energie,“ upřesnil plány předseda Žák. Zdrojem klučenické stanice budou výhradně suroviny z produkce zdejší rostlinné a živočišné výroby. Denně půjde o 20 tun kukuřičné siláže, 13 tun travní senáže a zbytky od krmení hovězího skotu společně s cca 40 m3 hovězí kejdy.

Stavba klučenické bioplynové stanice stála 67 milionů korun. Více než 19,5 milionů korun je z dotace ministerstva zemědělství, které výstavbu bioplynových stanic podporuje. „Ministerstvo za posledních pět let dalo peníze na více než sto padesát bioplynových stanic v rámci Programu rozvoje venkova. Průměrná výše dotace se pohybuje kolem sedmnácti milionů korun,“ uvedl ministr zemědělství Ivan Fuksa a dodal: „Velkou výhodu stanic vidím především ve využití vlastních vstupních surovin a následného využití odpadního tepla v komunálním sektoru.“ Podle předpokladů by do roku 2020 mohlo v České republice stát přes 500 bioplynových stanic. Jejich provoz by pak vyprodukoval až 417 600 kWh elektřiny a tepla při využití produkce z cca 240 tisíc hektarů zemědělské půdy.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Přílohy

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.