Kabinet přiklepl 1,1 miliardy korun pro resort zemědělství

16. 12. 2008

Tisková zpráva — Vláda na svém dnešním zasedání schválila převod bezmála 800 milionů korun prostředků z rezervního fondu Ministerstva zemědělství do kapitoly Všeobecná pokladní správa a jejich následný převod do rozpočtu resortu zemědělství pro rok 2009. Vláda také odsouhlasila převod peněz na Podpůrný a garanční rolnický a lesnický fond ve formě dotace na finanční krytí podpor pro zemědělce ve výši 300 miliónů korun.

Peníze z rezervního fondu jsou určeny především na přímé platby a na dofinancování Programu rozvoj venkova.
 
„Vláda tímto krokem plní první část slibu, že se pokusí zmírnit dopady škrtů v návrhu státního rozpočtu na příští rok, který jsem dal zemědělcům společně s premiérem Topolánkem, “ uvedl ministr zemědělství Petr Gandalovič.
 
Dnešní rozhodnutí podle ministrových slov přispěje k zajištění programového prohlášení vlády, podle kterého vláda usiluje o co nejúčelnější čerpání všech dostupných nástrojů, které je možné využít na společném trhu EU.
 
Celkové navýšení rozpočtu MZe dosáhne výše 771 miliónů korun. 272 miliónů z těchto prostředků je určeno na Operační program Rozvoj venkova, dalších 499 miliónů korun půjde na dorovnání přímých plateb.
 
Vláda dnes rovněž odsouhlasila poskytnutí prostředků z letošního státního rozpočtu - Vládní rozpočtové rezervy Podpůrnému a garančnímu rolnickému a lesnickému fondu (PGRLF). Jedná se o 300 miliónů korun, které fond získá ve formě dotace na finanční krytí podpor podnikatelským subjektům v oblasti zemědělství.  
 
PGRLF má nezastupitelné postavení ve vztahu k zemědělské podnikatelské sféře. Hlavní činností fondu je v současné době subvencování části úroků z úvěrů podnikatelským subjektům v oblasti zemědělství, lesnictví, vodního hospodářství a finanční podpora pojištění.
 
 
Petr Vorlíček
tiskový mluvčí MZe
 
 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.