Nový adrenalinový zážitek via ferrata Vodní brána je společným projektem Lesů ČR a dalších subjektů

27. 6. 2013

Tisková zpráva — Pro milovníky adrenalinových zážitků vznikla v přírodně velmi vzácném a chráněném území, a to v oblasti přírodní rezervace Údolí Jizery, nová atrakce via ferrata Vodní brána. V údolí se známou Riegrovou stezkou ji se souhlasem Lesů ČR vybudovalo občanské sdružení Vodní brána, které zároveň tento zcela nový adrenalinový prvek v rámci domácího cestovního ruchu provozuje. Na projektu spolupracoval i Liberecký kraj, město Semily, obec Chuchelna a AC Adrenalin centrum Liberec.

„Doufáme, že se nám otevřením via ferraty, a tím souvisejícím zpřístupněním náročnějšího terénu i turistům, kteří nemají zkušenosti s horolezeckými výstupy, podaří přilákat do nádherného údolí řeky Jizery nové návštěvníky,“ řekl ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Liberec Ludvík Řičář.

Via ferrata neboli zajištěná cesta je výstupem v náročném skalním terénu, kde usnadňuje pohyb ocelové lano zakotvené pevně ve skále v několikametrových odstupech. To lezcům pomáhá překonat obtížná místa, ale především slouží k jištění.    

Vzhledem k terénu, kterým via ferrata vede, je bezpodmínečně nutné dodržovat zásady bezpečnosti. „Výstup na ferratu lze doporučit pouze dostatečně zkušeným vysokohorským turistům a horolezcům vybaveným horolezeckou přilbou, úvazkem a ferratovým setem s tlumičem pádu. Začátečníky a děti by měl jistit zkušený spolulezec,“ vysvětlil Jan Šípal z občanského sdružení Vodní brána.

Na skalním masivu Vodní brána jsou dvě trasy, červená jednosměrná s obtížností C+, (v rakouské klasifikaci obtížnosti A – F snadné - extrémně náročné) je náročnější, dlouhá 110 metrů, čas lezení zhruba 30 minut. Modrá ferrata, lehčí náročnosti (obtížnost B), vede po úbočí skalního masivu a je vhodná pro začátečníky. Zároveň slouží také jako sestupová trasa. Je dlouhá 90 metrů, čas lezení je do 20 minut.

Žebříky a podobná zařízení se používala pro spojení horských stezek mezi jednotlivými vesnicemi v Alpách již před staletími. Tyto cesty však byly budovány nikoli pro volnočasové povyražení turistů, ale z praktických důvodů. Nenabízely ani možnost dodatečného sebejištění a byly ze dřeva. Tyto cesty by se daly považovat za první via-ferraty.


Tiskové oddělení MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.