EU by měla více podporovat sladkovodní rybářství, prosazuje ministr Fuksa

22. 2. 2011

Tisková zpráva — K výraznější podpoře sladkovodní akvakultury vyzval Evropskou komisi ministr Fuksa společně s představiteli resortu zemědělství Maďarska, Rakouska, Slovenska a Lucemburska. Rada pro zemědělství a rybářství v pondělí už potřetí jednala o budoucí Společné zemědělské politice, dále lepších životních podmínkách pro nosnice nebo o používání živočišných bílkovin v krmivech.

Na fotografii zleva Frank Schmit (Lucembursko, ředitel pro mezinárodní vztahy Ministerstva zemědělství), Nikolaus Berlakovich (Rakousko, ministr zemědělství), Ivan Fuksa (Česká republika, ministr zemědělství), Maria Damanaki (komisařka pro námořní záležitosti a rybolov), Zsolt Simon (Slovensko, ministr zemědělství), Sandor Fazekas (Maďarsko, ministr zemědělství).Česká republika iniciovala setkání vnitrozemských států Evropské unie s  komisařkou pro námořní záležitosti a rybolov Marií Damanaki. Ministr Fuksa jí předal deklaraci vnitrozemských států k sladkovodní akvakultuře. Česká republika dlouhodobě upozorňuje na nezastupitelnou roli sladkovodní akvakultury pro jednotlivé země i v kontextu EU a její význam nejen pro spotřebitele, ale také pro životní prostředí. „Udržitelná sladkovodní akvakultura by se měla stát jedním z pilířů budoucí podoby Společné rybářské politiky. Tomuto významu musí odpovídat i podíl na rozpočtu,“ uvedl ministr Fuksa. „Domníváme se také, že sladkovodní akvakultura má velký růstový potenciál, který bychom měli všestranně podporovat, a to jak posíleným financováním, tak vytvářením dobrého prostředí pro její další rozvoj, a to včetně nezbytného zjednodušení předpisů.“ Předáním deklarace Česká republika spolu s dalšími vnitrozemskými státy vyjádřila Evropské komisi jasně své priority v souvislosti s přípravou legislativních návrhů k budoucí podobě Společné rybářské politiky a tyto priority eurokomisařka ocenila.

Český ministr zemědělství Ivan Fuksa, stejně jako mnoho jeho evropských kolegů, podporuje prověření současného úplného zákazu krmiv z živočišných bílkovin, neboli masokostní moučky. „Zmírnění zákazu by vedlo k zvýšení konkurenceschopnosti českých producentů živočišných komodit, protože by nebyli tolik závislí na externích zdrojích bílkovin, například sóji. Samozřejmě jakákoli změna následovat až po důkladných vědeckých analýzách,“ uvedl ministr Fuksa. Členové Evropské komise přislíbili, že zahájí práce na možné revizi zákazu, za předpokladu, že nedojde k žádnému negativnímu dopadu na zdraví osob či zvířat.

Odmítnutí naopak se dostalo myšlence prodloužit přechodné období pro některé státy, které by umožnilo chovatelům držet nosnice v tzv. neobohacených klecích. Čeští zemědělci se připravili na zákaz chovu nosnic v  takových klecích, který začne platit od 1. 1. 2012. Včas zahájili výměnu za klece, ve kterých mají nosnice více prostoru a pohodlí. „Oddálení zákazu neobohacených klecí by znamenalo zmaření vložených investic a poškození konkurenceschopnosti producentů, kteří do výměny technologií už investovali. Česká republika proto od Evropské komise očekává přísnou kontrolu dodržování unijní legislativy,“ řekl Ivan Fuksa.

Tereza M. Dvořáčková
tisková mluvčí MZe

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.