Daniel Szórád: V tendrech na lesnické práce uspěly i malé a středně velké firmy

17. 12. 2014

Tisková zpráva — K dnes vydané tiskové zprávě informující o podepsání již 30 smluv v rámci probíhajícího tendru na lesnické činnosti od roku 2015 Lesy Ćeské republiky, s. p., poznamenávají: Snahou Lesů ČR je, aby se lesnických tendrů účastnilo co nejvíce podnikatelských subjektů. Zákon o veřejných zakázkách zakazuje jakoukoli možnou diskriminaci v přístupu k tendrům ze strany zadavatele. Nelze tedy žádnou firmu bez objektivního a zákonného důvodu ze soutěže vyřadit.

Lesy ČR ve shodě s Ministerstvem zemědělství na podobě lesnických tendrů velmi intenzivně pracují již od okamžiku nástupu nového generálního ředitele Daniela Szóráda v polovině dubna letošního roku. Daniel Szórád dostal od ministra Mariana Jurečky jasné zadání – zpřístupnit tendry i menším firmám: Došlo například ke zvýšení počtu soutěžených jednotek, tendr obsahuje také některé nové aspekty týkající se zaměstnanosti a dostupnosti dříví v regionech. Na třech částech aktuální veřejné zakázky jsou odděleně soutěženy pěstební a těžební činnosti.

Lesy ČR v aktuálním tendru soutěží uzavření 33 smluv pro 30 smluvních územních jednotek (SÚJ). Na 3 jsou soutěženy odděleně pěstební i těžební činnosti. Jde přitom jen o jednu pětinu lesních porostů, které Lesy ČR na území státu spravují. K dnešnímu dni je uzavřeno již 30 těchto smluv. V zájmu naprosté transparentnosti Lesy ČR navíc uzavírají smlouvy výhradně s uchazeči, kteří se umístili na prvních místech v pořadí. Otevírání obálek s podanými nabídkami dne 7. 10. 2014 bylo veřejné a v sídle ředitelství podniku v Hradci Králové se ho účastnili i zástupci médií.

Prozatím nejvíce smluv - celkem 8 - je uzavřeno se společností UNILES. Následuje celá řada dalších firem: PETRA spol s r.o. (4); Kloboucká lesní s.r.o. (4); LST, a.s. (4); Stora Enso Woods Products, s.r.o. (2); T.E.P.Z., s.r.o. (2); SOLITERA spol. s r. o. (2); JACER – CZ, a.s. (1); BAGO, s.r.o. (1); Triumfa Energo, s.r.o. (1) ; Ing. Pavel Šimandl (1). Z tohoto výčtu je jasně vidět, že uspěly i malé a středně velké firmy.

Celkem se tendru účastní 37 firem, které dohromady podaly 277 nabídek. Tendr má jasná a podle zákona stanovená kritéria. Hlavním hodnotícím kritériem je nabídková cena, nicméně nutnou podmínkou pro účast v tendru je splnění stanovených kvalifikačních předpokladů.

Společnost UNILES objektivně v 8 částech veřejné zakázky nejlépe vyhověla požadovaným kritériím, což konstatovaly i jednotlivé hodnotící komise. UNILES je účastníkem lesnických tendrů LČR již řadu let, tedy dávno předtím než do ní majetkově vstoupila společnost Agrofert.

 

Tyto webové stránky využívají k analýze návštěvnosti soubory cookies. Pokud váš internetový prohlížeč má v nastavení cookies povoleny, je nezbytný váš souhlas s použitím této technologie.

Více informací

Chyba komunikace se serverem

Nastaly technické problémy. Zkontrolujte prosím připojení k síti, a pokud pracujete jako přihlášený uživatel, ověřte prosím nastavení VPN a stav přihlášení.